ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 21:10

Avrupa Birliği, Türkiye'de 'hukukun üstünlüğü' için takipte


AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, bugün AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ile Brüksel'de bir araya geldi.

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, görüşmede (HSYK) yasa tasarısı ile ilgili AB norm ve pratiklerine saygı göstermesi konusunda Türkiye'ye destek verilmesine yönelik açıklamaların ele alındığını belirtti.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün "Türkiye'de hukukun üstünlüğüne saygı konusunda AB'nin süregelen endişeleri" konusunda yakın istişarelerde bulunulacağını açıkladıklarını ifade eden Stano, Füle-Çavuşoğlu görüşmesinde bu açıklamanın takibinin yapıldığını belirtti.

"YOLSUZLUK SORUŞTURMALARI DEVAM ETMELİ"

Stano'nun verdiği bilgiye göre; Stefan Füle, yargı ile ilgili yasa tasarısının hâlâ Avrupa standartlarına getirilmeye muhtaç olduğunu ifade etti. Füle ayrıca, yolsuzluk iddialarıyla ilgili soruşturmaların tamamen bağımsız ve tarafsız şekilde devam etmesi gerektiğini yeniden vurguladı. Mevlüt Çavuşoğlu, söz konusu endişelerin giderilmesi için bu zamana kadar kurulan diyalogun devam edeceği ve Türkiye ve AB için birincil önceliğe sahip konularda yakın temasları sürdürecekleri taahhüdünde bulundu. Füle de bunları olumlu şekilde not etti. Görüşmede ayrıca yeni bir faslın müzakerelere açılması, geri kabul anlaşmasının imzalanması vize diyalogunun başlatılmasının ardından 2014'te AB-Türkiye ilişkilerinin gelişmesi için yapılacaklar ayrıntılı olarak ele alındı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER