ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2014 Pazar 11:28

Avcı kartalların nefes kesen tilki ve tavşan avı

Avcı kartalların nefes kesen tilki ve tavşan avı


Kazakistan’da avcı kartallar, sergiledikleri performanslarıyla nefes kesti. Almatı’da 1998 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışlara, bu yıl Kazakistan’ın 8 bölgesinden 30 kuşbegi (yarışmacı) katıldı.

Zaman zaman heyecanlı anlara da sahne olan yarışlarda, bazı kartallar ve şahinler hedeflerini anında yakalayarak seyircilerden alkış alırken, bazı kartalların ise uçmakta bile zorlanmaları alay konusu oldu. İki gün süren yarışlar, elden ele uçuş, tavşan ve tilki avlama olmak üzere üç etaptan yapıldı.

Diğer yırtıcı kuşlar gibi eğri gagaları, kaslı bacakları ve güçlü pençeleri ile inanılmaz bir av yeteneğine sahip kartallar, yapılan yarışmada avcılık becerilerini gösterdi. Başta tavşan, kurt ve tilkilerin korkulu rüyası olan kartallar, avcıların en büyük yardımcıları. Kazakistan’da özel olarak eğitilen kartallar, keskin gözleri ve güçlü pençelerini bir hançer gibi kullanarak avını yakalıyor.

Tarihi 6 bin yıl öncesine dayandığı söylenen kartalla avlanma geleneği, Orta Asya’da hala revaçta. Kazakistan başta olmak üzere Orta Asya cumhuriyetlerinde büyük ilgi gören avcı kartalların yetiştirilmesi büyük maharet istiyor. Sovyetler döneminde ihmal edilen ve kaybolmaya yüz tutan kartalla avcılık, bölgede son yıllarda tekrar canlanmaya başladı. Kazakistan’ın başvurusuyla 2010 yılında UNESCO, kartal ile avlanmayı somut olmayan kültürel miras listesine alınmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER