ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 14:32

Aurora, yatırımcıların gözdesi olmak istiyor


Son dönemde adı yalnızca 'sinema katliamı' ile anılan Denver’in Aurora banliyösü, artık yatırımcıların gözdesi haline gelmek istiyor. Yetkililer silahlı saldırı sonrası kentteki birlik ve beraberliğin sarsılmadığı belirtilirken, şehirde yaşayan göçmenler, yerli vatandaşlar ile aralarında hiçbir sorun olmadığını söylüyor. Şehir bir yandan saldırı sonrası bozulan imajını düzeltmeye çalışırken bir yandan da yatırımcıları şehre davet edip, bilgilendirecek.

Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) özel açıklamalarda bulunan Aurora Belediye Başkanı Steve Hogan, şehir halkı arasında hiçbir zaman sorun yaşanmadığını söyledi. Aurora'da yaklaşık 110 farklı dilin konuşulduğunu söyleyen Hogan, menfur saldırı öncesi, insanlar arasında bulunan birlik ve beraberliğin, saldırı sonrası da aynen devam ettiğini ifade etti. 2012 yılında şehir sınırları içinde toplam 29 kişinin öldürüldüğünü açıklayan belediye başkanı bu insanlardan 12’sinin sadece bir gecede katledildiği bilgisini verdi. Şehrin hiçbir sorunu bulunmadığını söyleyen Hogan, Aurora’nın ülkede en iyi korunan şehirlerden biri olduğunu ileri sürdü. Hogan, olaydan hemen sonra şehirde yaşayan birçok vatandaşın psikolojik tedavi gördüğünü ve bunların büyük bir kısmının devlet tarafından desteklendiğini anlattı.

Yıllardır Aurora’da restorant işleten Faslı Abdellah Benbrahim’i sinema katliamından sonra insanların hızlı toparlandıklarına dikkat çekti. Halk arasında herhangi bir sorunun olmadığını ifade eden Benbrahimi “İnsanlar burda birbirine çok saygı duyuyor. Yıllardır esnafım, birçok insanı tanırım. İnsani ilişkiler konsunda herhangi bir sorun yaşamadım. Silahlı saldırının burda olması bizi çok şaşıttı çünkü hiç beklenmedik bir durumdu. Ama şuan her şey normal bir şekilde devam ediyor.” dedi.

“ŞEHRİ TİCARET MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”

Colorado eyaletinin başkenti aynı zamanda en büyük şehri olan Denver ile sınır olan Aurora, bulunduğu coğrafi konumu avantaja dönüştürmek için kolları sıvadı. 42 yıldır Aurora’da yaşayan Steve Hogan, şehrin bulunduğu konum, Denver Uluslararası Havaalanına yakınlığı ve geniş boş arazilere sahip olması, iş dünyası için büyük avantaj olarak görüyor.
ABD’nin 56. büyük şehri olarak bilinen Aurora, Denver’da yatırım yapacak arazilerin azalmasını fırsata çevirmek istiyor. Şehirde yenilenebilir enerji başta olmak üzere, birçok bilimsel alanda araştırmaların yapıldığını ve bu araştırmaların hızlı bir şekilde devam ettiği bilgisini veren Belediye Başkanı Hogan, önümüzdeki birkaç ay içinde dünyanın dört bir tarafından yatırımcıları davet edeceklerini kaydetti. Cihan'a özel açıklamada bulunan Başkan Hogan, iş dünyasına ellerinden geldiğince gerekli kolaylılığı ve desteği göstermeye çalıştıklarını belirtti.

Geniş arazilerin yatırımcılar için hazır olduğunu vurgulayan Hogan “Şehirde yenilenebilir enerji konusunda ciddi yatırımlar var. Bilimsel konuda araştırma yapan çok sayıda şirket var. Kısa sürede çok sayıda araştırma şirketi Aurora’ya taşındı. Uzaya araç gönderecek kapasitede bir havaalanımız var. 10 yıl önce boş olan arazilerimizin yüzde 60’ı şuan dolmuş durumda. Bizim hedefimiz boş olan bütün arazilerin tamamını doldurmak.” şeklinde bilgi verdi.

Aurora Ekonomi Geliştirme Konseyi (AEDC) Başkanı Wendy Mitchell şehirlerinin son yıllarda ciddi yatırım aldığını söylüyor. ABD’nin ikinci en büyük askeri nüfusuna sahip şehir olduklarını belirten AEDC Başkanı Mitchell, sağlık ve biyo-araştırmalar konusunda tercih edildiklerini ifade ediyor. Gelecekte çok daha önemli hale gelecek olan yenilebilir enerji konusunda yatırım yapan şirketlerin teknolojik yatırımlarını arttırdığını kaydeden Mitchell “ Şehirimizin coğrafi konumunu iyi kullanmak istiyoruz. Sağlık konusunda bölgenin cazibe merkeziyiz. Colorado Üniversitesi Hastanesi bizim şehirde olduğu için bölgedeki birçok insan buraya geliyor. Özel kanser tedavi merkezinin bu hastanede yer alması, daha çok insanın ilgi göstermesine sebep oluyor.”diye konuştu.

Savunma Bakanlığı ve Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi'ne (NASA) hizmet verebilecek donanıma sahip Spaceport Colorado Merkezi’nin yüzde 100 faaliyet göstermesi için gerekli olan bütün yasal hazırlıkların yapıldığı bilgisini veren Mitchell “Söz konusu havaalanı tam olarak çalışmaya başladıktan sonra, hem askeri faaliyetler hemde uzaya gönderimler burdan sağlanabilecek. Şehrimize çok önemli katkılarda bulunacak.” şeklinde açıklamada bulundu.

HEM SAVUNMA AMAÇLI HEM NASA İÇİN KULLANILABİLECEK SPACEPORT

Spaceport Colorado’nun tam kapasite hizmet vermeye başladıktan sonra 163 bin kişiye yeni istihdam sağlaması bekleniyor. Hem özel hemde Savunma Bakanlığı’na hizmet verebilen havaalanı, çok sayıda insansız hava uçaklarına sahip.

Havaalanı Genel Direktörü Dennis R Heap yasal prosedürleri bir an önce bitirip tam kapasite çalışmayı hedeflediklerini belirtti. Stratejik olarak çok önemli bir konumda yer aldıklarını, özellikle dünyanın önemli şehirlerine çok uzak olmadıklarını belirten Genel Direktör Heap, mevcut şartlarda özel şirketler, kargo, askeri vb. uçak hizmeti verdiklerini belirtti. Uzay turizminin günden güne arttığını bununla ilgili yapılan yatırımların çok büyük olduğunu hatırlatan Heap “Bütün hazırlıklarımız tamamlanıp tam kapasiteli uçuşlara açık olduğumuzda, ekonomiye çok büyük katkılarımız olacak. Hem askeri hemde bilimsel anlamda her türlü uçak gönderimleri sağlanabilecek. Sürecin hızlandırılması için siyasetçilerden gerekli desteği almaya çalışıyoruz. Umarım en kısa sürede gerekli işlemlerimizi tamamlarız.”şeklinde bilgi verdi. Heap, havaalanının kendi su imkanlarına sahip olmasını ise büyük bir avantaj olarak değerlendiriyor

YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞMALARI

Şehrin bir başka ilgi çeken yatırımı ise SOLAR TAC Teknoloji Hızlandırma Merkezi.

Güneş enerjisi konusunda yaklaşık 50 milyon dolarlık bir yatırıma sahip olan Solar Tac, içinde birden çok şirketi barındıyor. Şirketin Genel Müdürü Dustin Smith her geçen gün araştırmaların yeni bir boyut kazandığını, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkenin bu merkezde çalışmalarını devam ettirdiğini söylüyor. Şirketlerin son teknolojiyi kullanrak çalışmalarını devam ettirdiklerini kaydeden Smith “Amacımız maliyeti azaltıp, verimi artırabileceğimiz araştırmalar yapmak. Dünyanın en önemli yatırımları arasında yer alacak projeler bunlar. Şirket bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor.” şeklinde çalışmalarını anlattı. Smith, şehrin ortalama 320 gün boyunca güneş görmesini ise sektör açısından çok önemli etken olarak görüyor.

Denver şehrinin banliyösü Aurora'da "Batman" serisinin son filminin ilk gösteriminde sinema salonunda düzenlenen silahlı saldırıda 12 kişi hayatını kaybetmiş, 50 kişi yaralanmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER