ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2013 Pazar 21:18

Atina'dan 'terör kampı' iddialarına cevap


Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliği'ne terör saldırısı düzenleyen DHKP-C’li teröristin Yunanistan’dan geldiğine dair iddialara cevap verdi. İddiaları yalanlayan Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Yunan Başbakan Antonis Samaras arasında Katar’da bu konunun konuşulmadığını öne sürdü.

Yunan Dışişleri Bakanlığı, Amerikan Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırının Yunanistan’dan gelen DHKP-C’li tarafından yapıldığına ilişkin gazetelerde çıkan haberler ile Başbakan Erdoğan’ın bu konudaki açıklamalarına cevap verdi. Bakanlık açıklamasında, “Türkiye gazetelerinde son günlerde keyfi, şüpheli ve belgelenmemiş bir tarzda çıkan iddiaların bir kez daha kesinlikle reddedildiği ve iddiaların yanlandığı” ifade edildi.

“Yunanistan’da ne şimdi ne de eskiden terörist kampı ya da eğitim merkezi bulunmadığını” savunan Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın da teröre maruz kalan bir ülke olarak bu konuda uluslararası mücadelede ön safta yer aldığı belirtildi.

Türk tarafının resmi kanallar vasıtasıyla bunu bildiği kaydedilen açıklamada, bu iddiaların inandırıcı olmamasına rağmen kamuoyunun görüşünü zehirlediği ve iki ülke ilişkilerini baltaladığı belirtildi. Son terör saldırısının ilk andan kınandığı belirtilen açıklamada, Amerikan ve Türk hükümetine dayanışma mesajının iletildiği kaydedildi.

ERDOĞAN’A CEVAP

Aynı açıklamada Başbakan Erdoğan’a da cevap verildi. Katar’da Başbakan Erdoğan ile Yunan Başbakan Samaras arasında Yunanistan’da terör kampları bulunduğuna dair hiçbir görüşmenin yapılmadığı ve Erdoğan’ın açıklamalarının sürpriz olduğu ifade edildi. Böyle bir konunun konuşulması halinde Yunan başbakanın gerekli cevabı vereceği belirtildi.

Bugün Çek ziyareti öncesi Erdoğan, “Yunanistan'da terör örgütüne ait olduğu belirtilen kamplara ilişkin çalışmanız olacak mı?” sorusu üzerine bu konuda Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile Katar'da görüştüklerini, 5 Mart'ta da kendileriyle yapacakları üst düzeyli istişare konsey toplantısında bu konuyu masaya yatıracaklarını bildirmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER