ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 17:58

Atina, yoğun telefon diplomasisi yürütüyor

Atina, yoğun telefon diplomasisi yürütüyor


Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, "Suriye’deki durum çok endişe vericidir. Kimyasal silah kullanılmasını çok net bir şekilde kınadık." dedi. Venizelos, AB ve bölge ülkeleri dışişleri bakanları ile Suriye konusunda telefon görüşmelerini sürdürdüğünü söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Venizelos, Reuters'in sorularını cevaplandırdı. "Kimyasal silah konusuna net bir cevap verilmesinden bağımsız olarak siyasi süreç korunmalı." diyen Venizelos, Cenevre II’nin başarılması ve bölgede sürdürülebilir bir çözüm sağlanmasının gerekliliğini vurguladı. Bu yönde çaba gösterdiklerini belirten Yunan Bakan, bütün alanlarda AB, müttefik ülkeler ve mevkidaşları ile diyalog halinde olduklarını kaydetti.

Bu bağlamda 5 Eylül’de Kahireyi ziyaret edeceğini ve Suriye konusunun da ele alınacağını hatırlatan Venizelos, Mısır’da bulunan İskenderiye Patrikhanesi sebebiyle konuya daha bir ilgi gösterdiklerini belirtti. Yunan Dışişleri Bakanı Venizelos, Mısır’daki Yunan toplumu, Suriye’de özellikle Hıristiyan nüfus ile bütün Suriyelilerin korunması gerektiğini vurguladı.

Bu arada yoğun bir telefon diplomasisi yürüten Venizelos, Suriye konusunda AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Belçika, Fransa ve Rum Dışişleri Bakanları, Arap ve Körfez ülkesi mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi. Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Venizelos, bugün öğleden sonra ise İran Dışişleri Bakanı ile temas kurdu.

Venizelos, yarın da Dışişleri Bakanlığı’nda Savunma Bakanı Dimitris Avramopoulos ile bir görüşme gerçekleştirecek. Toplantıda olası bir Suriye müdahalesinde Yunanistan’ın alacağı tavır ile ABD'nin askeri operasyonda kullanmayı talep ettiği Suda ve Kalamata üslerinin durumuna ilişkin detayların ele alınması bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER