ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 16:33

Atina, savaş tazminatı talebini hukuki zemine oturtacak


 Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopoulos, Almanya'nın Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'nda Yunanistan'a verdiği zararı araştıran uzmanlar komisyonunun gizli raporunu Devlet Hukuk Konsey'ine verdi. Konsey, Maliye Bakanlığı tarafından hazırlatılan rapor üzerinde hukuki çalışma, değerlendirme ve iddiaları düzenledikten sonra görüşünü bildirecek.

Yunanistan, Nazi Almanyası'nın Birinci ve İkinci Dünya Savaşı'nda (1941-1944) Yunanistan'a açtığı savaş ve bunun sonucunda ülkeyi işgal etmesi üzerine oluşan zararın tazmin edilmesi için uluslararası girişimlerde bulunmaya hazırlanıyor. "Milli bir mesele" anlayışıyla Maliye Bakanlığı'nın talebi üzerine geçen yıl eylül ayında oluşturulan uzmanlar komisyonuna hazırlatılan 80 sayfalık "Çok Gizli" ibareli rapor, 190 bin sayfadan oluşan arşiv belgesi üzerinde yapılan ayrıntılı bir çalışma sonucu tamamlandı.

Rapora göre Almanya'nın Birinci ve İkinci Dünya Savaşı'nda Yunanistan'a açtığı savaş ve İkinci Dünya Savaşı döneminde 4 yıl süreyle ülkeyi işgal etmesinden dolayı Berlin'in toplam 162 milyar Euro'luk savaş tazminatı ödemesi gerektiği hesaplandı. Tazminatın Almanya'nın Yunanistan'ın tahrip edilen altyapısının inşa masrafları için 108 milyar Euro'yu ve Nazi işgali sebebiyle bu ülkeden alınmak zorunda kalınan 54 milyar Euro'luk krediyi kapsadığı ifade ediliyor. Raporda Yunanistan'ın şimdiye kadar Almanya'dan hiç tazminat almadığı, işgal sebebiyle Almanya'dan alınmak zorunda kalınan borç ile Nazi işgali döneminde yapılan yıkımın tazmin edilmediğinin altı çiziliyor.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopoulos tarafından Devlet Hukuk Konsey'ine verilen rapor üzerinde yapılacak hukuki çalışmaların ardından Dışişleri Bakanlığı'nın diplomatik girişimlerde bulunması bekleniyor.Hükümet kaynakları, raporu Avrupa Birliği (AB) nezdinde etki yapacak "Büyük öneme sahip siyasi bir hareket" olarak değerlendiriyor.

Kısa bir süre önce konuya ilişkin bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, "Almanya'nın savaş tazminatı olarak Yunanistan'a ödeme yapmasının söz konusu olmadığını" öne sürmüştü. Almanya, 1960 yılında Yunanistan'a 115 milyon Mark tazminat ödemesi yapıldığını savunuyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER