ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 23:04

Atina, müdahale ve üslerin kullanılmasına yeşil ışık yaktı

Atina, müdahale ve üslerin kullanılmasına yeşil ışık yaktı


Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ve Savunma Bakanı Dimitris Avramopulos, Suriye ve Mısır’da yaşanan gelişmeler ile bölgedeki hareketliliği ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi. Venizelos, Suriye’nin kimyasal silah kullanmasına karşı sonuç alıcı orantılı bir cevap verilmesi gerektiğini kaydetti.

Kimyasal silah kullandığı gerekçesiyle Suriye’ye karşı yapılacak olası bir askeri bir müdahale öncesi Atina, takınacağı pozisyonunu netleştiriyor. Dışişleri Bakanlığı’nda bugün bir görüşme gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ve Savunma Bakanı Dimitris Avramopulos, Suriye’ye gerçekleşecek bir operasyonda Atina’nın takınacağı tutumu masaya yatırdı. Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan iki bakan, Suriye’ye yapılacak bir müdahaleye Atina’nın destek vereceğini ve ABD’nin, Yunanistan’ın Suda ve Kalamata’daki üslerini kullanma talebinde bulunması halinde buna yeşil ışık yakacaklarını ima etti.

Görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Venizelos, Suriye’ye olası bir müdahaleye destek vereceklerini ima etti. Venizelos, Suriye’nin kimyasal silah kullanmasına karşı sonuç alıcı orantılı bir cevap verilmesi gerektiğini vurguladı. Aynı şekilde siyasi sürecin de korunması gerektiğini belirten Venizelos, uluslararası camianın Cenevre II Toplantısı’nın gerçekleşmesi için çaba göstermesi gerektiğini söyledi. Suriye bağlamında AB ve NATO’da gerçekleşen bütün temaslara katıldıklarını hatırlatan Venizelos, Avrupa ve bölge ülkeleri ile diyalog halinde olduklarını kaydetti. Dışişleri Bakanı Venizelos, şimdiye kadar kendilerinden (Suriye’ye operasyona ilişkin) herhangi bir talep ile daha özel bir konuya (üsler) ilişkin de istekte bulunulmadığını vurguladı.

Suriye’de bulunan Yunan vatandaşlarıyla ilgili konuları bakanlıkların katkısı çerçevesinde yakından izlediklerini kaydeden Venizelos, Yunanistan bölge ile tarihi bağları bulunduğunu, bölgede Yunan Ortodoks Patrikhanelerinin bulunduğunu, önemli oranda Hıristiyan ve Yunan nüfusun yaşadığını, şirketlerin varlığını sürdürdüğünü ve ekonomik çıkarları bulunduğunu sözlerine ilave etti.

SAVUNMA BAKANI AVRAMOPULOS

Savunma Bakanı Dimitris Avramopulos ise “Yunanistan, bölgede istikrar unsuru bir ülke olarak her zaman uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye hazırdır.” dedi. Yunanistan’ın daha ilk andan itibaren Suriye’de trajik bir hal alan probleme siyasi çözüm bulunmasını önerdiğini kaydeden Avramopulos, durumun sadece Suriye için değil bütün bölge için de çok tehlikeli bir hal aldığını söyledi.

Yunanistan’ın rolünün çok net olduğunu ifade eden Savunma Bakanı Avramopulos, “Her zaman uluslararası hukuk ve uluslararası meşruiyetin hizmetinde olduklarını ve uluslararası kurumlar çerçevesinde müttefiklik yükümlülüklerine bağlı kalacaklarını” vurguladı.

Dışişleri Bakanı Venizelos ile birlikte Suriye’deki gelişmeleri bütün boyutlarıyla soğukkanlı bir şekilde ele aldıklarını kaydeden Bakan Avramopulos, “Yunanistan, her zaman bölgemizin kesin güvenlik ve istikrarının sağlanmasına götürecek koşulların oluşturulmasına katkı vermeye hazırdır. Daima demokrasi için mücadele veren bölge halklarının yanında yer alacaktır.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’ın Suriye’ye yapılacak olası bir müdahaleye destek vermesi, ABD’nin, Yunanistan’ın Suda ve Kalamata’daki üslerini kullanma talebine olumlu cevap vermesi bekleniyor. Atina’nın askeri operasyona fiili katılımda bulunması ise beklenmiyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER