ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2014 Çarşamba 13:35

Ateşkes konusunda anlaşmaya varıldı

Ateşkes konusunda anlaşmaya varıldı

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Donetsk ve Lugansk'ta kalıcı ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya vardı.


Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun bürosundan yapılan açıklamada, Ukrayna'nın doğusundaki çatışmaları sona erdirmek için Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in anlaşmaya vardığı belirtildi.

Ukrayna Devlet Başkanlığının resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Putin ve Poroşenko'nun bugün yaptıkları telefon görüşmesinde, Donetsk ve Lugansk'ta kalıcı ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya vardığı duyuruldu.

Açıklamada, iki liderin krizin yaşandığı Ukrayna'nın doğusunda barışın sağlanması için atılacak adımlar konusunda görüş birliğine vardıkları kaydedildi.

Açıklamada, "kalıcı ateşkes"e Poroşenko ve Putin arasında bugün yapılan bir telefon görüşmesinde varıldığı ifade edildi.

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA YAPILMADI

Ancak Kremlin'den şu ana kadar bu yönde bir açıklama yapılmadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov, kısa süre önce yaptığı açıklamada, iki ülke devlet başkanlarının telefon görüşmesi yaptığını ve krizi sona erdirmek için birçok konuda fikir birliği içinde olduğunu söylemişti.

BELARUS'TA BİR ARAYA GELMİŞLERDİ

Putin ve Poroşenko, Ağustos sonunda Belarus'ta bir araya gelmiş, iki liderin Ukrayna'daki krizin çözümüne ilişkin farklı fikirlere sahip olduğu ancak tansiyonun düşürülmesi gerektiği konusunda anlaştığı belirtilmişti.

Ukrayna ordusu, Nisan'dan bu yana ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı silahlı ayrılıkçı hareketi bastırmak için operasyonlar düzenliyor.

YAKLAŞIK 2 BİN 600 KİŞİ ÖLDÜ 

Çıkan çatışmalarda bugüne kadar yaklaşık 2 bin 600 kişi yaşamını yitirdi.

Kiev yönetimi ayrılıkçı harekete Rusya'nın askeri destek verdiğini, Rus askerlerinin Ukrayna topraklarına girdiğini savunurken, Moskova bunları reddediyor.

 

PUTİN ATEŞKESİ TANIMADI

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER