ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Temmuz 2014 Cuma 10:33

"Ateşkes için katkı vermeye hazırız"

"Ateşkes için katkı vermeye hazırız"

ABD Başkanı Obama, İsrail Başbakanı Netanyahu'ya ateşkes sağlanması için katkı vermeye hazır oldukları mesajını iletti.


ABD Başkanı Barack Obama, telefonda görüştüğü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya, ABD'nin, Kasım 2012'deki ateşkes anlaşmasına dönülmesi dahil, taraflar arasındaki düşmanlıkların sona erdirilmesine katkı sağlamaya hazır olduğunu bildirdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Obama ve Netanyahu Gazze'deki durumla ilgili olarak telefon görüşmesi yaptı.

Obama görüşmede, Hamas ve Gazze'deki diğer terör örgütleri tarafından İsrail'e yönelik devam eden roket saldırılarını bir kez daha kuvvetle kınadı ve İsrail'in bu saldırılar karşısında kendisini savunma hakkını yeniden teyit etti.

Görüşmede, bölgede gerilimin daha fazla tırmanması riskine dair endişesini dile getiren Obama, tüm tarafların, sivillerin yaşamlarını korumak ve sükuneti yeniden tesis etmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerektiğini vurguladı.

Beyaz Saray açıklamasında, "ABD, 2012 Kasım'daki ateşkes anlaşmasına geri dönülmesi dahil, (taraflar arasındaki) düşmanlıkların sona erdirilmesine katkı sağlamaya hazırdır" ifadesi kullanıldı.

Obama görüşmede, Batı Şeria'da 3 Yahudi yerleşimcinin ölü bulunmasıyla ilgili İsrail halkına bir kez daha başsağlığı dilerken, suçluların adalet önüne çıkarılması çağrısında bulundu.

İki lider, Doğu Kudüs ve Batı Şeria'deki durumu da konuşurken, Obama'nın, Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr'ın kaçırılarak öldürülmesi olayında şüphelilerin gözaltına alınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdiği ve Netanyahu'nun bu şüphelilerin adalet önüne çıkarılmasına yönelik kararlılığını takdir ettiği belirtildi.

Obama'nın, Amerikan vatandaşı Tarık Hudayr'ın İsrail askerleri tarafından gözaltına alınarak dövülmesi konusunda da kaygılarını dile getirdiği ve İsrail'in bu olayı çözmeye yönelik çabalarını takdir ettiği kaydedildi.

İki liderin, telefon görüşmesinde, İran ile P5+1 müzakerelerini de ele aldığı ve Obama'nın, ABD'nin, İran'ın nükleer programının sadece barışçıl amaçlar taşıdığını garantiye almayan hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceğini yinelediği bildirildi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER