ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Kasım 2014 Pazartesi 15:13

Atatürk yurt dışında da anıldı

Atatürk yurt dışında da anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 76.yılı dönümünde Fransa’nın başkenti Paris’te ve Macaristan’da anıldı.


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 76.yılı dönümünde Fransa’nın başkenti Paris’te ve Macaristan’da anıldı.

Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nde düzenlenen anma törenine; Paris Büyükelçisi Hakkı Akil’in Türkiye’de bulunmasından dolayı Büyükelçi Müsteşarı Ali Rauf Onaner katıldı. Törende ayrıca Türkiye’nin OECD nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçisi Mithat Rende ve Türkiye’nin UNESCO nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı ile Başkonsolos İhsan Emre Kadıoğlu, Askeri Ateşe Albay Turgut Çelebi, Büyükelçilik, OECD ve UNESCO temsilciliklerinde çalışanlar hazır bulundu.

Program, Türkiye ile Fransa arasında saat farkı olmasından dolayı yerel saatle 9’u 5 geçe başladı. Bir dakikalık saygı duruşuna müteakiben İstiklal Marşı okundu. Törende ilk olarak Müsteşar Ali Rauf Onaner söz aldı. Onaner’in kısa açıklamasının ardından konuşan Türkiye’nin OECD Nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Mithat Rende, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 76. Yıl dönümü nedeniyle bir araya geldik. Onu minnetle ve özlemle anıyoruz” dedi.

ATATÜRK, MACARİSTAN’DAKİ GÜNEŞDAĞI PARKI’NDA TÖRENLE ANILDI

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 76. yıldönümünde Macaristan’da düzenlenen törenle anıldı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki Naphegy (Güneşdağı) Parkı’ndaki Atatürk büstü önünde düzenlenen anma töreninde Türkiye’nin Macaristan Büyükelçisi Şakir Fakılı’nın Atatürk büstüne çiçek koymasının ardından İstiklal Marşı okundu. Büyükelçi Şakir Fakılı, törende yaptığı konuşmada, Kurtuluş savaşının önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük Atatürk’ü ebediyete intikalinin 76. yıldönümünde saygıyla andıklarını ifade ederek, “Atatürk’ün Kurtuluş savaşı ile bir vatan kazandırarak bu vatan üzerinde bağımsız, özgür bir cumhuriyet kurdu. Cumhuriyetin ilelebet yaşaması için bize çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma hedefi gösterdi. O’nun gösterdiği yolda ilerliyoruz. Atatürk’ü saygıyla anıyoruz” dedi. Törene katılan MÜSİAD Macaristan Temsilcisi Fadıl Başar ise, Türkiye’nin kurucusu merhum Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak için toplandıklarını, 76 yıl önce hakka yürüyen Atatürk’ü Budapeşte’de yaşayan Türk işadamları, büyükelçilik ve konsolosluk çalışanlarıyla birlikte düzenledikleri anma töreni ile andıklarını kaydetti.

Törene Türkiye’nin Macaristan Büyükelçisi Şakir Fakılı’nın yanı sıra, Müsteşar Çağlar Çakıralp, Askeri Ataşe Kurmay Albay İsmail Boyacıoğlu, MÜSİAD Macaristan Temsilcisi Fadıl Başar, TİKA Macaristan temsilcisi Pınar Özcan, Türk-Macar Ticaret Odası başkan yardımcısı Bülent Mete olmak üzere Budapeşte’de yaşayan Türk vatandaşları katıldı.
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER