ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Rüzgarlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 12:40

At etinden sonra bio-yumurta skandalı


Avrupa'daki at eti skandalından sonra şimdi de tavuk yumurtalarında organik olduğunu gösteren ‘Bio' damgalarının çoğunun gerçeği yansıtmadığı iddia edildi. Yumurtaların “Bio”sayılabilmesi için tavukların rahat ve geniş alanlarına sahip olması gerekirken, birçok çiftlikteki standardın “eziyet verici” olduğu iddiası Almanya'da Oldenburg Başsavcılığı'nı harekete geçirdi. 150 tavuk çiftliğini mercek altına alacak olan savcılık, 50 vakaya bakmak üzere de başka eyaletlerden yardım alacak.

Der Spiegel'in haberine göre bu skandal, Aşağı Saksonya ve Mecklenburg Vorpommern'in yanı sıra Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'ni de yakından ilgilendiriyor. Öte yandan KRV Çevre Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada bakanlığın şimdiye kadar konu ile ilgili şikâyet almadığı belirtilirken, “KRV çiftliklerinde benzer durumların olduğuna dair bir vakaya henüz şahit olmadık, fakat Aşağı Saksonya'dan dokümanları talep ettik, konuyu inceleyeceğiz.” denildi.

‘Bio', bir mahsulün modern dünyadan ve beraberinde getirdiği her türlü sentetik maddeden olabildiğince uzak üretildiğini gösteriyor. Birçok kişi; sentetik gübre, hormonlar, büyüme hızlandırıcıları ve genetiği ile oynanmış meyve, sebze ve hayvanlardan şikâyet ediyor. “Bio”damgasının ise doğal şartlarda yetiştirilmiş hayvanların ürünlerinde ve katkı maddesi içermeyen gıdalarda bulunması öngörülüyor. ‘Bio' tavuk yumurtası üreten çiftliklerdeki tavukların sıkıştırılmış kümeslerde değil, geniş bir alanda yaşıyor olması gerekiyor.
Günümüzde birçok ürünün ‘Bio' etiketi bulunuyor. Hatta sadece Bio ürünleri satan bakkallar ve süpermarketler var. Şampuandan domatese kadar birçok Bio damgalı ürün daha pahalı olduğu gibi sayıca da sınırlı sunuluyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER