ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 12:02

“At eti” için DNA sonuçları bekleniyor


Avrupa Komisyonu’nun, at eti skandalından sonra sığır eti etiketli ürünler üzerinde yaptığı DNA testi sonuçlarını bugün açıklaması bekleniyor. İncelenen gıdalarda diğer Avrupa ülkelerine göre Fransa’da daha fazla at etine rastlandı.

Şimdiye kadar yalnızca 11 AB ülkesinin tamamlanmış verilerinin bulunduğu ön rapora göre, en yüksek at eti oranıyla Fransa’yı Yunanistan ve Almanya takip ediyor.

Aralarında Tesco’nun da olduğu birçok marketin ürünlerinde at eti bulunan İngiltere’de ise bu program çerçevesinde yapılan 150 testin sonucuna göre hiçbir at eti izine rastlanmadığı belirtiliyor. Bununla birlikte üst düzey bir AB yetkilisi yasaklanmış hayvan ilacı olan phenylbutazone için en yüksek sonuçların İngiltere’den çıktığını ifade etti. Ulusal gıda denetçilerinden, atlar için kullanılan bu iltihap ilacının da araştırılması istenmişti.

Şubat ayında bazı ürünlerde at eti tespit edilmesinin ardından, 27 AB üyesi ülkenin onayıyla üç aylık bir kontrol programı yapılmasına karar verilmişti.

Avrupa çapında yaşanan at eti skandalı sonucu gıda endüstrisine olan güveni azaltmış, hazır gıda sektöründe gözle görünür bir düşüş yaşanmıştı. Organik ürünlere olan yönelmede ise artış görülmüştü. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER