ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 16:01

Astana’da Diyalog Enstitüsü açıldı


Kazakistan’ın başkenti Astana’da bulunan Avrasya Devlet Üniversitesi’nin bünyesinde Diyalog Enstitüsü açıldı. Diyalog Avrasya Platformu(DAP), Kazakistan Tarihçiler Birliği, Kazakistan İlahiyatçılar Derneği ve Kazakistan Kanalı televizyonunun işbirliğinde kurulan enstitüde; tarih, politika, felsefe, din ve diğer alanlarda dünyada iz bırakan liderlerin hayatları ve icraatları öğrencilere ders olarak anlatılacak. Enstitünün açılışında konuşan Avrasya Devlet Üniversitesi Rektörü Yerlan Sıdıkov, üniversiteleri bünyesinde hizmet verecek enstitünün önemli işlere imza atacağını söyledi.

Kazakistan Senatosu Milletvekili ve DAP Kazakistan Komitesi Başkanı Garifolla Yesim, ilk derste Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in 2050 Kalkınma Stratejisi’nde öne çıkan maddeleri öğrencilere ders olarak anlattı. Enstitü hakkında da bilgi veren Yesim,” İnsanlığa faydası dokunmuş, yaşamında barışı ve hoşgörüyü esas almış insanların hayatlarının mütalaa edileceği bu merkezde, özellikle geleceğin mimarları olan gençlerin fikirlerine yöne verileceğini ümit ediyorum “ dedi.

Avrasya Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve DAP Astana Başkanı Prof. Dr. Dıhan Hamzabekoglu ise açılan enstitüde dünyaca tanınmış insanların hayatlarını Kazak öğrenci ve öğretmenlerine anlatacaklarını ifade etti. Hamzabekoğlu, aynı zamanda okutulacak büyük şahsiyetlerinin hayatlarının daha sonra kitaplaştırılacağını kayd etti.

Enstitüde hayatları okutulacakların listesinde; Hz. Muhammed (s.a.s), Nursultan Nazarbayev, Fethullah Gülen, Mevlana Celaleddin Rumi, Mustafa Kemal Atatürk, Yunus Emre ve Mahatma Gandi’nin de bulunduğu önemli şahsiyetler yer alıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER