ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 18:31

Aşkabat'ta BM'ye üyelik sevinci


Birleşmiş Milletler’in (BM) önemli bir organı durumundaki Ekonomik ve Sosyal Konsey’e, 2013-2015 yılları için yeni üyeler seçildi. Orta Asya’da Türkmenistan’ın, Ekonomik ve Sosyal Konsey’e üye olması Aşkabat’ı memnun etti. Türkmenistan’ın BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi’ne üye olması nedeniyle basın toplantısı düzenlendi. Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen basın toplantısına, ülkedeki gazete editörleri, Aşkabat’taki diplomatik temsilciliklerin basın ataşeleri, yabancı gazeteciler ve üniversite öğrencileri katıldı.

Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Raşit Meredov, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkmen halkı olarak tarihi bir gün yaşadıklarını kaydetti. Türkmenistan’ın BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi’ne üye olmasının kendilerini son derece memnun ettiğini kaydetti. Türkmenistan’ın ilk defa BM’nin en önemli organlarının birinin üyeliğine kabul edildiğini söyleyen Meredov, ülkesinin izlediği aktif dış politikanın bunda etkili olduğunu belirtti.
Bir seneden fazla süredir devam eden üyelik sürecinin başarıyla neticelendirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Bakan Meredov, “Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, BM Genel Kurulu’nun 66. dönem toplantısında Ekonomik ve Sosyal Konsey’e üye olmak istediğimizi belirtmişti. Bu seneki 67. dönem toplantısında Türkmenistan’ın üyeliği kabul edildi. Bu büyük bir başarı. Üyelik sürecinde BM’ye üye bütün ülkeler ve uluslararası örgütler ile ikili ve çok yönlü görüşmeler yaptık” diye ifadeler kullandı.

Türkmenistan’ın üyelik sürecinin 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren resmen başlayacağını ifade eden Meredov, Türkmen hükümeti olarak dünya topluluğu ile birlikte BM ülkelerinin ekonomik ve sosyal bakımdan kalkınması için çaba göstereceklerini bildirdi.

Basın toplantısına, Ermenistan, Gürcistan ve Afganistan büyükelçileri de katıldı. Toplantıda konuşan sözkonusu ülke büyükelçileri de Türkmenistan’ın bu başarısını tebrik etti.
Dışişleri Bakanı Meredov, Ermenistan Büyükelçisi’nin konuşmasından sonra yaptığı açıklamasında, Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un 29-30 Kasım günlerinde Ermenistan’ı ziyaret edeceğini belirtti.

BM Genel Kurulu, Ekonomik ve Sosyal Konsey için üyelik başvurusunda bulunan 18 ülkenin başvurusunu kabul etti. Türkmenistan ve Kırgızistan’ın dışında; Arnavutluk, Hırvatistan, Hollanda, Kanada, San Marino, ABD, Bolivya, Kolombiya, Haiti, Benin, Güney Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Mauritius, Tunus, Nepal ve Kuveyt de üyeliğe kabul edildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER