ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 19:15

Aşırı sağın seçim kazanması Fransa'nın gündeminde


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Marsilya yakınlarındaki Brignoles şehrinde yapılan kısmi kantonal seçimlerinde aşırı sağ parti Ulusal Cephe (FN) adayı Laurent Lopez'in kazanmasını değerlendirdi.

Hollande,aşırı sağın kazanmasına en güzel cevabı, işsizliğin önüne geçmek, büyüme oranlarını artırmak, güvenlik kaygılarını gidermek ve dayanışma ile verebileceklerini söyledi.

Fransa Başbakanı Jean Marc Ayrault ise Brignoles'deki seçim sonuçlarını tüm Fransa'ya teşmil edilemeyeceğini vurguladı. Ayrault, 2. turda aşırı sağ parti adayı Lopez'e karşı yarışan Halk Hareketi Birliği'nden (UMP) Catherine Delzers'in partisinden yeterli desteği göremediğini kaydetti. Fransa Başbakanı, ''UMP, adayını desteklemek için küçük parmağını bile kıpırdatmadı." diye konuştu.

Hükümetteki Sosyalist Parti'nin Çalışma Bakanı Michel Sapin ise Brignoles seçiminin sonuçlarının sağ için bir uyarı mahiyetinde olduğunu kaydetti. Sapin, merkez sağ parti UMP ile aşırı sağ parti Ulusal Cephe arasındaki benzerliklere dikkat çekti.

Bu arada Le Figaro gazetesinin gerçekleştirdiği ankete katılanların yüzde 82'si, Brignoles seçimlerinde aşırı sağın kazanmasının 2014 Mart ayında gerçekleştirilecek yerel seçimlerde Ulusal Cephe rüzgarının esmesini sağlayacağını ifade etti.

Brignoles şehrinde yapılan kısmi kantonal seçimlerin ikinci turunda Ulusal Cephe (FN) adayı Laurent Lopez, diğer partilerin de destek verdiği Halk Hareket Birliği UMP adayı Catherine Delzers'e karşı ipi göğüslemeyi başarmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER