ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 16:38

Aşırı sağcı partide taciz iddiası


Almanya’da ırkçı ve yabancı düşmanı görüşleriyle tanınan Almanya Milliyetçi Demokratik Partisi'nde (NPD) yönetim krizi patlak verdi.

Perşembe günü sağlık sorunlarını gerekçe gösteren Holger Apfel, parti başkanlığından istifa etmişti. Apfel, “bazı üyelerin kendisine yönelik baskılarından yıldığını” öne sürmüş ve genel başkanlık koltuğunu bırakmayı tercih ettiğini söylemişti. Ancak Spiegel Online’ın parti çevrelerinden edindiği bilgilere göre Apfel, istifa gerekçesinde “gerçeğin sadece bir kısmını” dile getirmiş.

Frankfurt’ta toplanan NPD yönetimi, Apfel’in 20 yaşında bir parti üyesini taciz ettiği gerekçesiyle partiden ayrıldığı dedikodularını masaya yatırdı. Konuyla ilgili akıllara gelen bütün soruların Apfel tarafından yanıtlanmasını isteyen aşırı sağ parti yönetimi, aksi halde kendisini partiden ihraç edeceklerini duyurdu.

Apfel’in istifasından sonra partinin başına Udo Pastörs getirilmişti. Ancak Pastörs hakkında da 80 bin Euro’luk vergi kaçırdığı iddiası ortaya atıldı.

Gelecek yıl yapılacak eyalet seçimlerinde partinin imajını daha fazla yıpratmamak için Pastörs’ün 2014 yılı güz aylarına kadar görevde kalmasını isteyen NPD’li ırkçılar, yeni lideri o tarihden sonra belirlemeyi planlıyor.

Sert söylemleriyle tanınan eski liderlerden Udo Voigt ise Pastörs’e yönelik eleştirilerini sürdürüyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER