ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 23:27

Aşırı sağcı iki vekilin dokunulmazlıkları kaldırıldı


Almanya'nın Mecklenburg Vorpommern eyaleti meclisinde aşırı sağcı NPD üyesi iki vekilin dokunulmazlıkları kaldırıldı. 71 üyeli eyalet meclisinde 5 vekille temsil edilen NPD'nin Meclis Grup Başkanı Udo Pastörs ve Eyalet Milletvekili David Petereit'in yargılanmasının yolu açıldı.

Mecliste temsil edilen Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hıristiyan Demokratik Birlik (CDU), Sol Parti ve Yeşiller milletvekilleri NPD'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına oybirliği ile karar verdi. Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla birlikte Pastörs ve Petereit'in hakkında savcılığın dava açması için hiçbir engel kalmadı. Meclis kararına karşı çıkan NPD'liler bu kararı kabul etmediklerini bildirdi.

Dokunulmazlığı kaldırılan NPD Meclis Grup Başkanı Udo Pastörs hakkında 2011 yılında Eyalet Meclis Başkanı Sylvia Bretschneider hakkında hakaret edici sözler sarf ettiği ve bunu da internetten yayınladığı yönünde iddialar bulunuyor. Pastörs'ün geçtiğimiz yıl hakaret ve iftira atmaktan dolayı aldığı sekiz aylık hapis cezası daha sonra şartlı ceza affına çevrildi. Şartlı ceza affı, mahkemenin belirlediği süre içinde başka veya benzeri bir suç işlemesi durumunda her iki suçun birleştirilerek ceza verilmesi anlamına geliyor.

NAZİ KURBANLARI İÇİN DÜZENLENEN ANMA TÖRENİNİ BOYKOT ETTİLER

Bu arada Mecklenburg Vorpommern Eyalet Meclisi'nde düzenlenen Adolf Hitler'in Almanya'da iktidarı ele geçirmesinin 80. yılında Nazi diktatörlüğünün kurbanları anma törenine NPD'li eyalet milletvekilleri katılmadı. Program süresince meclis dışında kalan NPD'liler anma ile ilgili Meclis Başkanı Bretschneider'in yaptığı konuşmayı da dinlemedi. Konuşmasında herkese çağrıda bulunan Bretschneider, özgürlük ve insan onurunun korunmasının demokrasi için çok önemli bir varlık olduğunu söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER