ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Ekim 2014 Cuma 15:28

ASEM'de "Ukrayna krizi" çözülemedi

ASEMde "Ukrayna krizi" çözülemedi

ASEM zirvesinde, Ukrayna krizi öne çıkan konuların başında yer aldı. Ancak Almanya Başbakanı Merkel, Ukrayna-Rusya krizinin çözülmesi yönündeki müzakerelerden bir sonuç çıkmadığını bildirdi.


Onuncu kez düzenlenen ve kısa adı ASEM olan Avrupa-Asya Zirvesi’ne katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna krizi konusunda yapılan görüşmelerde herhangi bir "ilerleme" yaşanmadığını dile getirdi.

Putin’in eylül ayı başında Ukrayna hükümeti ile ayrılıkçılar arasında imzalanan barış anlaşmasına bağlı kaldığını söylediğini belirten Merkel, "teker teker kimi noktaların uygulanmasına gelince, hâlâ çok büyük farklılıklarımız olduğu görülüyor" dedi. Almanya Başbakanı en önemli konunun Ukrayna’nın bütünlüğünün dikkate alınıp alınmaması olduğunu dile getirdi. Ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk ve Lugansk bölgelerinde Ukrayna hukuku ile örtüşen bir çözüm bulunması gerektiğine dikkat çeken Merkel, krizin çözümü için özellikle Rusya’nın tavrının önemli olduğunu vurguladı.

Ukrayna krizi konusu Finlandiya Başbakanı Alexander Stubb’un da gündemindeydi. Ukrayna Ordusu ile ayrılıkçılar arasında varılan ateşkes anlaşmasının pek sağlam olmadığını belirten Stubb, bu anlaşmanın imzalandığı günden bu yana yaşanan çatışmalarda yaklaşık 300 kişinin hayatını kaybettiğini dile getirdi. Stubb ayrıca, Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’ın da uzun yıllar çözülemeyecek bir soruna dönüşebileceğini ifade etti. Vladimir Putin’in birkaç gün önce, Avrupa’ya satılan Rus gazını azaltabilecekleri tehdidine de değinen Finlandiya Başbakanı Stubb, karşılıklı bağımlılık nedeni ile bunu pek de gerçekçi bulmuyor. Avrupa enerji ithalatının yüzde 30’unu Rusya’dan yaptığını, Rusya enerji ihracatının yüzde 80’inin ise Avrupa pazarına yönelik olduğunu vurgulayan Stubb, Rusya bütçesinin yarısını bu enerji ihracatı tarafından sağlandığını ve enerji hatlarının açık kalmasının herşeyden önce Rusya’nın çıkarları için gerekli olduğunu savundu.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER