ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 21:29

Arnavutluk'un bağımsızlığının 100. yılı


Arnavutluk'un bağımsızlığının 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında başkent Tiran'a, Kosova'nın bağımsızlık mücadelesinin sembol isimlerinden Adem Yaşari'nin heykeli dikilecek.

Kosova Meclis Başkanı Yakup Krasniçi, resmi ziyaret için geldiği Arnavutluk'ta, Tiran Belediye Başkanı Lulzim Başa ile görüştü. Krasniçi, Arnavutluk'un bağımsızlığının 100. yılında başkent Tiran'da oluşan havaya işaret ederek, "Arnavutlar'ın birbirlerine her zamankinden daha fazla yakın olduklarını" söyledi.

Tiran Belediye Başkanı Lulzim Başa da Kosova'nın bağımsızlığında önemli bir paya sahip Krasniçi'yi ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başa, belediyenin 100. yıl etkinlikleri kapsamında "Arnavutların efsane komutanı" Adem Yaşari'nin heykelini başkente dikeceklerini bildirdi.
Adem Yaşari'nin Kosova tarihinin en önemli isimlerinden biri olduğunu ifade eden Başa, "Yaşari'nin heykelinin Tiran'a yerleştirilmesi, Kosova için canının verenlere yönelik saygıyı ifade edecektir" dedi.Tiran Belediyesi'nin heykel kararını değerlendiren Kosova Meclis Başkanı Krasniçi de Kosova'daki savaş sırasında Yaşari'nin öldürülmesinin tüm Arnavutlar'ı üzdüğünü söyledi. Krasniçi, "Yaşari ailesinin üç kuşağının sönmesi, dünya tarihinde de eşsiz bir hikayedir. Adem Yaşari heykelinin Tiran'a yerleştirilmesi, tüm Arnavutlar'ı onurlandıracaktır" diye konuştu.

     Adem Yaşari'nin heykeli, başkent Tiran'da 27 Kasım'da gerçekleştirilecek ve iki ülkeden çok sayıca üst düzey yetkilinin katılacağı törenle açılacak.
    
     -Adem Yaşari kimdir--
    
     Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) öncülerinden olan Adem Yaşari, Kosova'nın bağımsızlık mücadelesine yaptığı katkılardan dolayı ülkenin milli kahramanı haline geldi. Adem Yaşari, özellikle ülkenin kuzeyindeki Drenaj bölgesinde Sırplar'a karşı elde ettiği başarılarla dikkatleri üzerine çekti.
     UÇK'nın üst düzey yetkililerini ortadan kaldırmaya yönelik operasyon başlatan Sırp birliklerinin, 1998'in Mart ayında 7 bin polis ve askerle evini kuşattığı Yaşari, bu saldırılarda ailesiyle birlikte katledildi.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER