ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 14:53

Arnavutluk'tan TAP projesine destek


Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, hükümet olarak büyük önem verdikleri Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TAP) sadece Arnavutluk için değil, Avrupa için de önemli bir proje olduğunu söyledi.
    
Başkent Tiran'da düzenlenen "Arnavutluk'ta Gaz Piyasası" konulu konferansa katılan Başbakan Sali Berişa, TAP projesinin Avrupa'da enerji alanındaki önemli projelerden biri olduğunu belirtti. Berişa, "TAP sadece Arnavutluk için değil, Avrupa için de hayati öneme sahip bir projedir" dedi.
    
Proje sayesinde enerji koridorları arasında bağlantı kurulacağına işaret eden Berişa, Arnavutluk'un TAP projesine uygun coğrafi konuma sahip olduğunu, proje ile enerji alanında bölgesel bir güç olmayı hedeflediklerini belirtti.
    
Toplantıda konuşan AB'nin Tiran Büyükelçisi Ettore Sekui de Arnavutluk yetkililerine enerji alanındaki büyük projelere katılmalarını tavsiye etti. TAP projesiyle doğal gaz için güvenilir bir koridor oluşturulmasının planlandığını, Arnavutluk'un da bu projeden faydalanması gerektiğini ifade eden Sekui, TAP projesinin ülkedeki diğer projelerle de bütünleşmesi gerektiğini kaydetti.
    
Arnavutluk Ekonomi, Ticaret ve Enerji Bakanı Edmond Hacinasto da ülkede doğal gaz kullanımının her geçen gün arttığına işaret ederek, Arnavutluk'un bu tür projelerde yer alması gerektiğini vurguladı.
    
Arnavutluk, Yunanistan ve İtalya, geçen eylül ayında TAP projesini desteklediklerini belirten bir ön anlaşma imzalamıştı.
    
Azeri doğal gazının Avrupa'ya taşınması planlanıyor
    
Yunanistan'ın Selanik kentinden başlayıp Arnavutluk'a, oradan da Adriyatik Denizi'ni geçerek İtalya'ya ulaşması hedeflenen Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi ile Azerbaycan'daki Hazar gazının Avrupa ülkelerine taşınması planlanıyor.
    
Türkiye'deki hatların kullanımıyla Hazar gazını Türkiye, Yunanistan ve Arnavutluk üzerinden İtalya'ya taşımayı öngören projede, farklı alternatif güzergahlar üzerine de çalışılıyor.
    
Proje kapsamında Hazar gazını, Yunanistan'ın Selanik şehrinden Arnavutluk'a oradan da Adriyatik Denizi'ni geçerek İtalya'nın Puglia Bölgesi'ne ulaştıracak boru hattı inşa edilmesini kapsıyor. Projenin Yunanistan'daki başlangıç noktasının Komotini'ye kaydırılmasıyla söz konusu hattın Türkiye'deki mevcut boru hatlarına bağlanması ve Azerbaycan'a ulaşması hedefleniyor.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER