ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Kasım 2014 Pazartesi 16:35

Arnavutluk Başbakanından Sırbistan'a tarihi ziyaret

Arnavutluk Başbakanından Sırbistana tarihi ziyaret

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Sırbistan'a düzenlediği "tarihi" ziyaret kapsamında, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ile bir araya geldi.


Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Sırbistan'a düzenlediği "tarihi" ziyaret kapsamında, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ile bir araya geldi.

Arnavutluk'tan başbakan düzeyinde 67 yıl aradan sonra Sırbistan'a ilk kez ziyaret kapsamında sabah saatlerinde başkent Belgrad'a gelen Rama, Başbakanlık binası önünde askeri törenle karşılandı.

Sırbistan'a "tarihi" bir ziyaret gerçekleştiren Arnavutluk Başbakanı Rama'nın, Sırbistan Başbakanı Vuçiç ile ortak basın toplantısında "Kosova ve Metohiya konusu bitmiştir, o artık bağımsızdır" ifadesini kullanması gerginliğe neden oldu.

Rama'nın açıklamaları üzerine söz alan Sırp başbakan, Arnavutluk Başbakanı Rama'nın Kosova ile ne ilgisi olabileceğini sorarak, şunları kaydetti:

"Arnavutluk Başbakanı Rama'nın açıklamalarındaki provakasyon nedeniyle şaşkınım. Hiç kimsenin Belgrad'da, Sırbistan'ı küçük düşürmesine izin vermem. Bu benim işim. Kosova ve Metohiya, Sırbistan Anayasası'na göre, Sırbistan'ın bir parçasıdır ve Arnavutluk'la hiçbir ilgisi olmamıştır, olmayacaktır."

Meydana gelen "kazadan" dolayı üzgün olduğunu söyleyen Vuçiç, Rama'nın fırsattan istifade ederek, daha önce üzerinde anlaşmadıkları bir konu hakkında konuştuğunu ancak her şeye rağmen Arnavutluk Başbakanı Rama ile müzakereye devam edeceğini söyledi.

 Gerilim öncesindeki açıklamalar

 Başbakanlık binasında basına kapalı yapılan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında ilk olarak Sırbistan Başbakanı Vuçiç konuştu.

Davetini kabul ederek Belgrad'a gelen Arnavutluk Başbakanı Rama'ya teşekkür eden Vuçiç, Rama'nın Sırbistan'a ziyaretinin yeni bir başlangıç olacağını ve sadece iki ülke arasındaki ilişkilere değil, tüm bölge ülkeleri arasındaki ilişkilere katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

Vuçiç, 67 yıl sonra Arnavutluk'tan başbakan düzeyinde Sırbistan'a gerçekleştirilen bu ilk ziyaretin önemine vurgu yaparak, sorunların sadece karşılıklı olarak konuşularak çözülebileceğini söyledi.

Sırbistan'da yaşayan Arnavutların ve Arnavutluk'ta yaşayan Sırpların iki ülke arasındaki işbirliğinde köprü vazifesi üstlenmeleri gerektiğine işaret eden Vuçiç, Arnavutluk Başbakanı Rama ile iki ülke vatandaşlarının sadece kimlik kartları ile karşılıklı ziyaretler gerçekleştirebilmesini öngören anlaşmanın imzalanması için uzlaştıklarını da belirtti. 

Rama'dan Kosova'yı tanıma çağrısı

Rama, burada yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki tarihin iki ülkenin geleceğine etki etmesine izin vermeyeceklerini belirterek, Balkan ülkeleri olarak Avrupa ile birleşme hedefinde olduklarını, Avrupa'nın tüm Balkan ülkelerini barış yolunda bir araya getirebileceğini vurguladı.

Avrupa Birliğinin (AB) alternatifinin bulunmadığına dikkati çeken Rama, siyasi reformların ve yeni yatırımların tüm bölge ülkelerinin önceliği olması gerektiğini söyledi.

Rama, Sırp başbakanı da gelecek yıl Tiran'ı ziyaret etmeye davet ederek, bir sonraki resmi ziyaret için yeniden 67 yıl beklemeye gerek olmadığını ifade etti.

Sırbistan ile Arnavutluk'un birbirine düşman ülkeler olmadığını öne süren Rama, iki ülke arasında yoksulluk, işsizlik, kamu borçları ve ticari açık gibi ortak düşmanların bulunduğunu söyledi.   

Rama, Sırbistan'a Kosova'nın bağımsızlığını tanıma çağrısında bulunarak, bunun sadece bölge güvenliği için değil, tüm Avrupa'nın güvenliği için önemli olduğunu ileri sürdü.

Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog sürecinin önemini de vurgulayan Rama, bu diyalog sürecinin bölgeyi yeni bir çağa yönlerdiğini için son derece faydalı olduğunu kaydetti.

Rama, Kosova'nın bağımsızlığı konusunda iki ülkenin farklı görüşlere sahip olduğunu belirterek, "bağımsız Kosova"nın gerçek olduğunu, gerçeğin tek ve değişmez olduğunu ifade etti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER