ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 15:36

Arjantin'de seçimler muhalefetin zaferiyle sonuçlandı


Arjantin'de dün gerçekleşen kısmi seçimlerde muhalefet partisi, büyük bir başarıya imza attı. Yaklaşık 30,6 milyon seçmenin oy kullandığı seçimlerde, resmi olmayan sonuçlara göre 24 eyaletin büyük çoğunluğunda Sergio Massa'nın liderliğindeki İleri Yenilikçi parti önde.

İktidar partisinden ayrılan grubun kurduğu parti, ülkenin en büyük eyaleti konumundaki Buenos Aires'te zaferi garantileyerek 2015'te gerçekleşecek başkanlık seçimlerinde en güçlü muhalif olarak boy gösterdi.

Başkanlık sistemi ile yönetilen ülkede seçim sonuçları, iktidar partisinin Temsilciler Meclisi ve Senato'daki koltuk sayısını etkilerken gelecek seçimlerde parlementoda çoğunluğa ulaşamayacağını gösterdi.

Geçtiğimiz haftalarda beyin damarlarında oluşan ciddi rahatsızlık sebebiyle operasyon geçiren ve istirahat halinde olan Cristina Kirchner oy kullanamadı. İki dönemdir ülkede başkanlık koltuğunda oturan ve 2011 seçimlerinde yüzde 54 oy olarak yeniden seçilen Kirchner, anayasada belirtilen kanun gereği üçüncü kez aday olamıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER