ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 12:38

Arjantin'de ölü sayısı 54'e yükseldi

Arjantinde ölü sayısı 54e yükseldi

Arjintin'de mevsim normallerinin üzerinde düşen yağmur sonrası oluşan sel can almaya devam ediyor...


Buenos Aires Valisi Daniel Scioli, başkent ve çevresinde 3 gündür etkili olan sel nedeniyle ölü sayısının 54'e yükseldiğini, bölgeye elektrik verilemediğini bildirdi.

Arjantin'in La Plata şehrinde meydana gelen sel felaketin şehirde 3 günlük yas ilan ettirdi. Ölümlerin büyük çoğunluğunun elektrik çarpması ya da arabaların içinde sıkışıp kalmaktan kaynaklandığı belirtildi.

Salı gecesi başlayan yoğun yağışın sebep olduğu olayda felaketzedeleri kurtarma çalışmaları devam ederken, 2500 kişi evlerinden tahliye edildi.

Felaketin ulaştığı boyutu "Maalesef, çok büyük bir üzüntüyle ölü sayısının 54'e ulaştığını bildirmek zorundayım" sözleriyle açıklayan Buenos Aires Adalet ve Güvenlik Bakanı Ricardo Casal, "umarız bu söyleyeceğimiz son rakam olur" dedi.

Şimdiye kadar 2500 kişinin evlerinden tahliye edildiğini söyleyen Casal, bölgede 50 binden fazla insanın elektrik ve gaz hizmetlerinden mahrum kaldığını sözlerine ekledi.


Felaketten en fazla etkilenen bölgelerin başında Devlet Başkanı Cristina Kirchner doğum yeri Tolosa bulunuyor. Felaket bölgesini ziyaret eden Cristina Kirchner, annesi Ofelia Fernandez'in de evinde elektrik ve gazın kesik olduğunu ve annesinin her şeye rağmen evini terk etmediğini söyledi.

La Plata'da 48, Buenos Aires'de 6 kişinin hayatına mal olan sel felaketi sonrası ülkede üç günlük yas ilan edildi. Arjantin'in köklü ekiplerinden Boca Juniors 108.yıl kutlamalarını iptal etti.

Mart başında başlayan yeni öğretim yılında, Büyük Buenos Aires Valisi Daniel Scioli ile oturdukları toplu sözleşme masasında bir türlü uzlaşamayan öğretmenler sendikası, gelecek pazartesinden itibaren öngördükleri üç günlük iş durdurma eylemlerini valiyle dayanışma amacıyla yapmayacaklarını bildirdiler.

Arjantinli Papa Francisco I, ölenlerin ailelerine başsağlığı mesajı gönderdi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER