ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Şubat 2017 Çarşamba 15:09

Arjantin Cumhurbaşkanı Macri İspanya'da

Arjantin Cumhurbaşkanı Macri İspanyada

Cumhurbaşkanı Macri, 5 bakan ve 200'e yakın iş adamıyla resmi ziyaret için İspanya'ya geldi İspanyol basınında Macri'nin ziyaretiyle 2012'de gerilen İspanyaArjantin ilişkilerini normalleştirmeyi hedeflediği yönünde yorumlar yer alıyor


Arjantin Cumhurbaşkanı Maurico Macri, 5 bakan ve 200'e yakın iş adamıyla geldiği İspanya'nın başkenti Madrid'deki 3 günlük resmi ziyaretine başladı.

İspanya Kralı 6. Felipe, Macri için alışılmışın dışında bir uygulama ile konutunun olduğu Zarzuela Sarayı yerine sadece özel günler için açılan kent merkezindeki Kraliyet Sarayı'nda (Palacio Real) en üst düzeyde bir kabul töreni düzenledi.

Kraliyet Ailesi'ne bağlı Pardo Sarayı'nda misafir edilen Arjantin Cumhurbaşkanı Macri ve eşi Juliana Awada, kraliyete ait özel güvenlik ekiplerinin eşliğinde tören yerine gelirken, Arjantin tarafından Dışişleri, Çalışma, Kültür, Modernleşme ve Üretim bakanları, İspanya'dan da Meclis ve Senato başkanları ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı hazır bulundu.

Arjantin Cumhurbaşkanı Macri, İspanyol Meclis ve Senatosunu ziyaret edecek, Madrid Belediyesince kendisine kentin "altın anahtarı"nın sunulacağı, Kral 6. Felipe tarafından Zarzuela Sarayı'nda onuruna verilecek akşam yemeğine katılacak.

Arjantin'in onur konuğu olarak davet edildiği Madrid'deki çağdaş sanat fuarı Arco'nun resmi açılışını Kral 6. Felipe ile yarın gerçekleştirecek Macri, İspanya Başbakanı ile ikili görüşme yapıp, bazı anlaşmalara da imza atacak.

Macri'nin İspanya'daki resmi temaslarının 24 Şubat Cuma günü sona ereceği ancak gayriresmi olarak cumartesi günü eski İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar ve Galisya özerk yönetim başkanı Alberto Nunez Feijoo ile de görüşeceği açıklandı.

Arjantin'in ünlü futbol takımlarından Boca Juniors'un geçmiş yıllarda kulüp başkanlığını da yapan Macri, aynı zamanda Atletico Madrid'in yapımı devam eden yeni stadyumunu da ziyaret edecek.

- İlişkileri normalleştirmek

2015 sonunda Arjantin Cumhurbaşkanı seçilen Marci, 8 yıl aradan sonra İspanya'ya resmi ziyaret yapan ilk Arjantin Cumhurbaşkanı oldu.

İspanyol şirketi Repsol'un büyük ortağı olan Arjantinli YPF'nin yüzde 51'inin kamusallaştırılması planı nedeniyle 2012'de iki ülke hükümetleri arasında o dönemde ciddi kriz yaşanmıştı.

İspanyol basınında Macri'nin ziyaretinin hedefinin de o dönemde gerilen ikili ilişkileri normalleştirmek olduğu yorumları yapıldı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER