ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 19:02

Arınç: Sarkozy dönemiyle bir fark var


Fransa’nın başkenti Paris'te düzenlenen 3. Medya Buluşması’na katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye ile Fransa ilişkilerinde eski lider Nicolas Sarkozy dönemi ile bugünkü dönem arasında fark olduğunu söyledi.

Fransa'da yeni bir dönem başladığını söyleyen Arınç, ''Yeni bir hükümet kuruldu. Sarkozy dönemiyle bugünkü dönem arasında bir fark olduğunu düşünüyorum. Türkiye - Fransa arasındaki ilişkilerin bundan sonra daha da güçleneceğini daha da sıcak bir hale geleceğini düşünüyorum. Fransa, Türkiye'yi hep derinden etkilemiş bir ülke: Jön Türklerden, devlet yapımızdan bu yana Fransa Türkiye'ye hep örnek olmuş bir ülke. Bu ilişkilerimizi çok daha üst düzeye çıkarmamız lazım.'' diye konuştu.

Avrupa Medya Buluşması'nın üçüncüsünün Paris'te yapıldığını hatırlatan Arınç, “Eğer bu toplantıların faydalı olmadığına, yeterince verim almadığımıza inanırsak keseriz. Ama biz bu toplantıların öncesinde de sonrasında da maliyet tablosu çıkarıyoruz. Bu değerlendirmeyi yaptığımızda artık bu işlerin faydası yok diye karar verirsek, bundan sonra Avrupa'da buluşmamız mümkün olmaz.” dedi.

Ulusal ve yerel medya sorunlarıyla ilgili de Başbakan Yardımcısı, ''Gazete çıkarıyorsanız gazete, radyo da radyo televizyonda, bunlar ticari kuruluşlar. Siz ticari kuruluş kurmuşsunuz gazete çıkarıyorsunuz gelir sağlamayı temenni edersiniz. Çünkü çalıştırdığını insanlar var. Radyo da televizyon da böyledir. ‘Ben bunları yapacağım, ama sen bana para ver.’ böyle bir şey olmaz. Türkiye'de de böyle bir şey olmaz.'' diye konuştu.

Türkiye'de 25 ulusal televizyon ve onlarca yerel televizyon olduğunu hatırlatan Arınç, “Ticari reklamlardan ne kazanırsa yüzde 10'u RTÜK'e veriliyordu.” dedi. 2 sene önce yeni RTÜK kanunu ile bu televizyonların ve radyoların yüzde 5'lik eğitime katkı payını kaldırdıklarını, reklam payını da yüzde 3'e düşürdüklerini söyledi. Devletin yerel gazetelere yaptığı yardımın suiistimal edildiğine de vurgu yapan Arınç, bu yardımı almak için uyduruk gazetelerin çıktığını, kamyon şoförünü, sekreterini gazetede çalışan gösterdiğini ifade etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER