ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 07:13

Arınç Almanlara yeni bir teklif sundu


Avrupa'daki Türk medyasıyla 3. kez yapılan konferans için Paris'te bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Paris Başkonsolosluğu binasında vatandaşlarla biraraya geldi. Avrupa’daki vatandaşların sorunlarını dinleyen Arınç, ailelerinden alınan Türk çocukları için de Almanya ile yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdi.

Avrupa’da ailelerin ellerinden alınarak başka ailelere verilen Türk çocuklarıyla ilgili sıkıntılara değinen Arınç, Almanya ve Fransa’daki Türklere hitaben, ''Sen hiç bakıcı aile olmayı aklından geçirdin mi? Sen olmazsan onlar da tutar, bir başkasına bunu verirlerse bizim şikayet hakkımız olabilir mi?" sorusunu yöneltti.

Başbakan Yardımcısı, bütün ailelerin, annelerin ve babaların sütten çıkmış ak kaşık olmadığını belirterek, ‘’Demirle bacağını dağlıyorsa bir çocuğun, saçlarını sıfır numaraya kazıtıyorsa, her gün tokat sesleri bir yerden geliyorsa benim Almanya’ya 'sen bunları görme karışma bunlar bizim geleneğimizde var' diyebilir miyiz. İnsanlık suçu" diye konuştu.

Konuyla ilgili Almanya ile yapılan görüşmeler hakkında da bilgi veren Başbakan yardımcısı, ‘’Bizim onlara teklifimiz Türk ailelerini sürece dahil edin. Bakıcı aileler konusunda bizim hassasiyetlerimizi gözetin. Türk aile olmasa bile bu endişeleri giderecek özelliklere sahip olup olmadığına bakın" vurgusunda bulundu. Sürece çocuğun ailesinin de dahil edilmesi gerektiğini kaydeden Arınç, ‘’Nedamet duymuş olabilir, yanlış kasıtlı ihbar da yapmış olabilirler. Dolayısıyla o ailenin çocuğunu sahiplendiği anda alın tekrar aileye bunu verin, hatta onları denetim altına koyun’’ diye konuştu.

Yurtdışındaki vatandaşların seçme ve seçilme hakkıyla ilgili olarak da konuşan Arınç, Bulgaristan, Irak gibi ülkelerin Türkiye’deki vatandaşlarının oy kullanma hakkına sahip olduklarını, Avrupa'daki Türk vatandaşlarının bu haktan mahrum tutulduklarını hatırlattı. Arınç, kanunda yaptıkları değişiklikle yurt dışındaki vatandaşlara Büyükelçilikler, Konsolosluklar ve Başkonsolosluklarda 38 gün oy kullanma hakkı tanıdıklarını söyledi. Yüksek Seçim Kurulu'nun da yurt dışında gerekli incelemeleri yaptığını belirten Arınç, ilk oyun cumhurbaşkanığı seçimlerinde kullanılacağını söyledi.

Arınç, yurtdışından milletvekili seçilmesine ilişkin ise, "İki tane sıkıntı var, kendinizi güçlü hisssediyorsanız Türkiye’deki partilerden aday olacaksınız. Seçilebiliyosanız Fransa’dan gelmiş seçilmiş bir milletvekili olarak parlamentoda görevinizi yaparsınız. Ama ben Nantes bölgesinin milletvekili olmak istiyorum derseniz o mümkün değil. Çünkü bu ülke bizim için bir seçim bölgesi değil’’ ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER