ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 19:19

Arbat sokağında sigara içilemeyecek

Arbat sokağında sigara içilemeyecek


Rusya’nın başkenti Moskova’nın ünlü sokağı Arbat’ta, artık sigara içilemeyecek. Arbat Belediyesi’nin başlattığı söz konusu sigara karşıtı kampanya gereği, tarihi sokakta açık havada da sigara içmek yasaklanacak.

Moskova Belediyesi’nin Merkez İdari Bölgesi ve Rusya Toplumsal Odası tarafından da desteklenen kampanya ile ilgili basına konuşan Arbat Belediye Başkanı Yevgeni Babenko, “Konuyu yerel mecliste görüşeceğiz. Arbat meclis üyelerimiz bu girişimi destekleyecek; çünkü sağlıklı hayat bizim için çok önemli. Moskova’nın ilk yaya bölgesi Arbat’ın aynı zamanda, sigara yasağı uygulanacak ilk sokak olacağını umuyoruz. İçilen sigara dumanından sokakta oturan vatandaşlar da rahatsız. Şunu talep ediyoruz: Arbat sokağına girdiğinde sigaranı söndür! Bu çok kolay. Orası sigara içilecek mekan değil, orası sanat ve tarih sokağı. Ayrıca sokakta çok sayıda çocuk ve genç bulunuyor. Ben doktor olarak sigaranın sadece tiyatroda değil, Arbat sokağında da içilmemesinden yanayım” değerlendirmesinde bulundu.

Rus Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’da da kamusal alanda sigara içme yasağını getirmek için görüşmeler başlattı. Yasa okul, hastane, toplu taşıma araçları, ofis ve otellerin yanı sıra istasyon, durak ve sahil gibi açık alanlarda da sigara içme yasağını öngörüyor. Yasada sigaranın sokaklardaki küçük noktalarda satılmasının da yasaklanması söz konusu.

Rusya Sağlık Bakanlığı’na göre yılda 500 bine yakın kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeni ile yaşamını yitiriyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER