ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Mart 2013 Çarşamba 00:37

"Araplar bu ülkeyle normalleşmeye gitmeyecektir''


Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi ve Filistin Başmüzakerecisi Saib Ureykat, ''İsrail işgal ettiği topraklardan çekilmeden Araplar bu ülkeyle normalleşmeye gitmeyecektir'' dedi.

Katar'ın başkenti Doha'da basın açıklaması yapan Ureykat, Arapların hala, 2002 yılında bulunulan, ilişkilerin normalleşmesi için İsrail'in işgal ettiği topraklardan çekilmesi şartını da içeren girişimin arkasında olduklarını belirtti.

Ureykat, Katar Emiri Hamad Bin Halife Al Sani'nin, bu konuda yeni bir girişim için çağrı yapmadığını ancak Kahire ve Doha'da imzalanan barış anlaşmasını etkinleştirmek için Katar-Mısır zirvesi gerçekleştirilmesi çağrısında bulunduğunu ifade etti.

Arap ülkelerini, ''Değneği ortadan tutma'' politikasından vazgeçmeye ve sözlerine sahip çıkarak Filistin'deki bölünmüşlüğün sorumlusunun kim olduğunu açıklamaya çağıran Ureykat, Filistinlilerin de aralarında anlaşmazlık yaşadıklarında, ''Kurşun değil, seçim sandığına'' gitmeleri gerektiğini vurguladı.

Katar Emiri Al Sani, Arap Zirvesi'nin açılışında, Filistin'deki Hamas ile Fetih hareketleri arasında anlaşma sağlamak için Kahire'de Mısır başkanlığında, ''Küçültülmüş Arap zirvesi'' yapılmasını önermişti.

Suudi Arabistan'ın önerdiği ve Arap Birliği Konferansı'nın 2002 yılı Haziran ayında Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta kabul ettiği girişim, İsrail'den, 1967 yılı sınırlarına çekilmesini, Batı Şeria ve Gazze'de Filistin devleti kurulmasını ve Doğu Kudüs'ün bu devletinin başkenti olmasını kabul etmesini istiyor. Girişim, Arap Birliği'ne üye ülkelerin de bunun karşılığında İsrail ile tam anlamıyla diplomatik ilişki kurmalarını ön görüyor.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER