ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 05:07

Arap ülkelerinden yardım istedi


Kahire'deki Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Filist'in BM'ye ''üye olmayan devlet'' talebini 29 Kasım'da sunacaklarını bildirdi.

Kahire'deki Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Abbas, yaptığı konuşmada, Arap Birliği ile Filistin'in BM'ye ''üye olmayan gözlemci devlet'' talebini sunmak için Uluslararası Filistin Halkıyla Dayanışma Günü olan 29 Kasım tarihini belirlediklerini ifade etti.

''En çok oyu alabilmek için dünyanın birçok kıtasını ziyaret ettik. İnşallah istediğimiz çoğunluğu elde edebiliriz'' diyen Abbas, bazı ülkelerin tarafsız kalmak istediklerini söyledi.

Arap ülkelerinden yardım isteyen Abbas, Amerika veya İsrail'le karşı karşıya gelmek istemediğini, imkanların elverdiği ölçüde oylamanın ikinci gününde diyalog veya müzakerelere başlayabileceklerini vurguladı.

Abbas, ''İşgal altında olduğumuzu biliyoruz. Fakat içinde Kudüs'ün de bulunduğu 1967 yılında işgal edilen topraklarımızı belirlemek istiyoruz. İsrail, Yahudi yerleşim birimleri inşa ediyor. Kudüs'ü yerleşim birimleriyle doldurdu. Dünyaya Filistin topraklarının işgal altında olduğunu ve hiçbir yerleşim biriminin bu gerçeği değiştiremeyeceğini anlatmak istiyoruz'' ifadesini kullandı.

Öte yandan, Arap Birliği dışişleri bakanları, Filistin'e BM'ye ''üye olmayan gözlemci devlet'' statüsü kazandırmak için başkanlığını Mahmud Abbas'ın yaptığı Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) çabalarını desteklediğini yineledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER