ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 16:51

Arap Sosyal Kalkınma Zirvesi sona erdi


 Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, üç gündür devam eden Arap Ekonomi ve Sosyal Kalkınma Zirvesi bugün sonra erdi. Zirvede alınan kararlar “Riyad Bildirgesi” adıyla duyuruldu.

Kral Abdülaziz Uluslararası Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirvenin ev sahipliğini, Mısır’dan dönem başkanlığını devralan Suudi Arabistan yaptı. Arap liderlerin üçüncü kez bir araya geldikleri Arap Ekonomi ve Sosyal Kalkınma Zirvesi’nin ilk oturumu, dün akşam saatlerinde yapılmıştı.
Oturumda açılış konuşmasını, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yaptı. Suudi Arabistan adına ise Kral Abdullah bin Abdülaziz yerine, Başbakan Yardımcısı Savunma Bakanı Veliaht Prens Salman bin Abdülaziz bir konuşma yaptı.

Zirve sonrasında alınan bildirgeyi Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi okudu. Riyad Bildirgesinde, önceki iki zirvede alınan kararların uygulanması yönünde tam bağlılığın yinelenmesi ifade edildi.

Suudi Arabistan Kralı Abdülaziz’in, Arap finans kurumlarının ve ortak Arap şirketlerinin sermayesinin yüzde 50 oranında artırılması çağrısı ise memnuniyetle karşılandı.

Riyad Bildirgesi’nde yer alan ve Zirve’de görüşülen diğer konular arasında çift yönlü yatırımların teşviki, 2010-2030 arasında yenilenebilir enerji kullanımının geliştirilmesi için Arap stratejisi, milenyum kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesi ve Arap Gümrük Birliği (2015 yılında Arap ülkeleri arasında Gümrük Birliğine geçiş tam olarak gerçekleşmesi bekleniyor) ve bölgesel ticaret bulunuyor.

Arap Ekonomi ve Sosyal Kalkınma Zirvesi’nin 4.’sünün 2015 yılında Tunus’ta, 5.’sinin ise 2017 yılında Lübnan’da yapılması kararlaştırıldı.

Zirvenin tamamlanmasının ardından toplantıya katılan Arap ülke liderleri ve temsilcileri ülkelerine dönmeye başladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER