ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ağustos 2014 Salı 19:30

Arap Birliği'nden Gazze açıklaması

Arap Birliğinden Gazze açıklaması

Arap Birliği, Hamas ile İsrail arasında varılan 72 saatlik ateşkesi memnuniyetle karşıladığını belirtirken, uluslararası kurumlar ve Arap ülkelerinden Gazze'nin imarına destek olmalarını talep etti.


 
Arap Birliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Filistinli gruplarla İsrail arasında varılan geçici ateşkesten memnuniyet duyulduğu ifade edilerek "Ateşkes, Arap Birliği'nin 14 Temmuz'da bakanlar düzeyinde gerçekleştirdiği toplantıda onaylandığı Mısır'ın girişiminin, uygulanmasıdır" denildi.

Açıklamada, "Arap Birliği, Filistin halkının himaye edilmesi ve bu halka karşı suç işleyenlerin, uluslararası adalete teslim edilmesi için Bileşmiş Milletler (BM) ile çalışmalarına devam ediyor. BM Güvenlik Konseyi (BMGK), İsrail'in, ateşkese bağlı kalmasını sağlamalı, bu konuda üstüne düşen görevi yerine getirmeli" ifadelerine yer verildi.

İsrail'in saldırılarında Gazze'de meydana gelen yıkım konusundaki ilk verilerin, korkunç bir felakete işaret ettiğine dikkati çekilen açıklamada, uluslararası kurumlar ve Arap ülkelerinden İsrail'in saldırılarıyla yıkılan Gazze'nin imarına destek olması istendi.

"Yıkım konusundaki ilk veriler, Filistin halkının direnişteki iradesini kıramayan saldırıların, alçaklığını ortaya koyuyor. Saldırılar, aralarında kadın ve çocukların da olduğu masum insanların ölümüne, binlerce kişinin yaralanmasına, altyapının, elektrik santralinin, okulların, camilerin yıkılmasına, Gazze'de ambargo altındaki halkın, aç ve susuz kalmasına, en basit haklarından bile mahrum edilmesine yol açtı" denilen açıklamada, "Bu zalim saldırıların sorumluluğu, Gazze'yi işgal eden ve ambargo altında tutan İsrail'indir" ifadeleri kullanıldı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER