ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 14:47

"Arap baharı İslamcıların kışına döndü"


Fransız aşırı sağ Milli Cephe partisi lideri Marine Le Pen, Suriye'de yönetime yakın Sama televizyonuna verdiği röportajda muhaliflere sert eleştirilerde bulundu. Le Pen, "Batılı ülkelerin gözlerini kapatması nedeniyle Arap baharı İslamcıların kışına döndü." diye konuştu.

Suriye’ye yapılacak uluslararası müdahaleye de karşı çıkan Le Pen, "Biz Fransa’da halkın egemenliği için mücadele ediyoruz. Ama ayrıca savunduğumuz değerler arasında tüm halkların özgürlüğü ve egemenliği de bulunmaktadır. Bütün halklar kendi kaderlerini kendileri çizmelidir." vurgusunda bulundu.

Önceleri Suriye’de yaşanan çatışmaların diyalog yoluyla çözülebileceğini düşündüğünü de belirten Fransız lider, "Ama bu böyle olmamıştır. Batılı güçler Libya’da yaptığının aynısını Suriye’de de yapmıştır, ama bu sefer gizli bir şekilde." ifadelerini kullandı. Suriye’de muhaliflerin radikal grupların kontrolüne girdiğini de öne süren Le Pen, Batılı devletlerin Katar ve Suudi Arabistan vasıtasıyla bu güçlerin silahlanmasını yardımcı olduğunu iddia etti. Suriye’de şu anda iç savaş yaşandığını da belirten aşırı sağ lider, bundan en çok zarar görenin de sivil halk olduğunu söyledi.

Fransız basını ise Sama TV’de yayınlanan röportajla Le Pen’in Suriye rejimine uygulanan medya ambargosunu delmeye çalıştığı yorumunu yaptı. Le Pen, Suriye'de rejime yakın televizyona konuşan nadir Batılı liderler arasında yerini aldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER