ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 16:32

Araç park etmede internet üzerinden rezervasyon dönemi


Büyük şehirlerde yaşayan sürücülerin, en çok zorlandığı konulardan biri olan araç park ederken boş yer bulma problemi artık sona eriyor. Geliştirilen yeni sistem sayesinde müsait olan en yakın park alanı akıllı telefonlar üzerinden görülebilecek.

Brezilya'nın Sao Paulo kentinde uygulamaya geçecek proje ile belediyenin işlettiği otopark alanlarına sensör yerleştirilecek. Sensörler, park alanının dolu ya da boş olduğu bilgisini merkezi sisteme iletirken, sürücüler de cep telefonlarına yükleyecekleri bir uygulama ile en yakındaki boş park alanını tespit edebilecekler. Uygulama sayesinde boş olan park yeri, yola çıkmadan önce internet üzerinden rezerve edilebilecek. Sürücülerin park yeri ararken yaşadıkları vakit kaybı problemine çözüm getiren sistem sayesinde belediyeler de park ücretlerini otomatik ödeme yoluyla tahsil edecek.

Yeni dönem elektronik parkmetre sistemi olarak hayata geçirilecek proje ile birlikte park alanlarında oluşan yığılmanın önüne geçilirken yakıt tüketiminde tasarruf sağlanacak. Atıl alanların da sisteme dahil edilmesiyle mevcut park alanı sayısının artırılması hedefleniyor.

2 yıl içinde tüm Sao Paulo'ya yayılması düşünülen projenin maliyeti henüz bilinmiyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER