ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 11:35

AP Milletveki Emine Bozkurt, yeniden aday olmayacak


Avrupa Parlamentosu´nda 10 yıla yakın bir zamandır Sosyal Demokrat grupta Hollanda İşçi Partisi (PvdA)’dan milletvekili olan Emine Bozkurt, 2014 yazında yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde aday olmamaya karar verdiğini açıkladı.

AP’nin Türkiye’deki Kadın Hakları Raportörü olan Emine Bozkurt, AP’nin siyasi yapılanması içerisinde gerçekleştirdiği milletvekilliği sırasında edindiği tecrübe ve bilgi birikimini bundan böyle uluslararası ilişkiler, adalet ve insan hakları alanı içerisinde başka kulvarlarda sürdürmeyi hedefliyor. Bozkurt, "Türkiye ile ilgili çalışmalarım milletvekilliğimin çok önemli bir bölümünü kapsadı. Avrupa Parlamentosu´nun dış ilişkiler komitesinin üyesi olarak yıllardır AP´de çalışmalarımı Türkiye üzerinde yoğunlaştırdım. Bunlar içinde en çok gurur duyduğum Türkiye´de kadın hakları konusunda yazmış olduğum 3 rapor. Bu raporları, Türkiye´deki hükümet üyeleri, diğer yetkililer ve sivil toplum kuruluşları ile sürekli fikir alış verişinde bulunarak yazdım. Raporlarımda dile getirdiğim hususların Türkiye tarafından ciddiyetle ele alındığını ve bu konularda iyileştirmeler yapıldığını gördüm. Bunun yanısıra, Parlamento´nun yıllık Türkiye raporlarında ve Türkiye için önem teşkil eden vize ile ilgili raporlarda dengeli ve adaletli metinler ortaya çıkması için her zaman çok çaba sarf ettim." şeklinde konuştu.

AP’NİN BOSNA HERSEK DOSTLARI GRUBU’NUN KURUCUSU

Bozkurt, "2004 senesinden bu yana sürdürdüğüm milletvekilliğim sırasında partimin uluslararası ilişkiler, adalet, temel haklar ve kadın hakları konusundaki sözcüsü olarak bu konularda pek çok yasa, rapor, ilke kararı ve soru önergesi üzerinde çalıştım. AP´nin Bosna Hersek Dostlar Grubu´nun kurucusu ve başkanı olarak bu ülke ile ilgili, özellikle anayasa reformları ve savaş sırasında cinsel şiddet mağduru olan kadınlar ile ilgili olarak, yaptığım çalışmalar Bosna Hersek tarafından da her zaman yapıcı ve faydalı bulundu." dedi.

ÇOCUK İSTİSMARINA KARŞI VERDİĞİ MÜCADELE MEYVESİNİ VERDİ

Çocuk istismarı ile mücadele konusunda kendisinin vermiş olduğu önerilerin Avrupa Birliği tarafından kabul edilmesi ile bu konuda Avrupa çapında büyük yol kat edildiğini ifade eden Emine Bozkurt´un yasalaşan önerilerine göre çocukları istismar etmekten hüküm giymiş kişilerin Avrupa çapında bir daha çocuklarla çalışamaması güvence altına alınmış oldu. Buna göre çocuklar ile çalışmayı gerektiren işlerde bundan böyle her zaman bir iyi hal belgesi alınması gerekiyor ve bu belgenin alınmasında AB ceza kayıt sistemi taranıyor. Böylece çocukları istismar etmekten hüküm giymiş olanlar, ülke değiştirerek çocuklarla çalışmaya devam edemiyorlar.

"GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇMAK İSTEDİM"

Hollanda’da siyasi partilen Avrupa seçimleri için aday listelerini Aralık ayına kadar hazırlayabilecekken şimdiden aday olmayacağını açıklayan Emine Bozkurt, verdiği kararın bir özel nedenini de aday olmayı düşünenlere hala vakit varken yardımcı olabilmek olduğunu kaydetti. Bozkurt, "Gençlerin politikada yer almalarını çok önemsiyorum ve bu konuda gençlerin desteklenmesi gerektiğine inanıyorum." sözlerine yer verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER