ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 10:08

AP CEO'su: "Haber kaynaklarımız kaçırıldı"


Dünyanın önde gelen haber ajanslarından Associated Press'in Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Gary Pruitt, ABD Adalet Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl AP’nin bazı telefon konuşmalarını gizli bir şekilde elde edip dinlemesinin gazeteciliğe ‘caydırıcı etki’ yaptığını söyledi. Pruitt, “Bize hayati bilgi sağlayan kaynaklarımız ve kontaklarımız korkup kaçtı.” dedi.

ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Ulusal Basın Kulübü’nde basın özgürlüğü üzerine konuşan Pruitt, ülkede son dönemde gazetecilere yönelik baskılara dikkat çekti. Hükümet tarafından toplanan kayıtların sadece kendilerininki olmadığını ifade eden Pruitt, bakanlığa yönelik suçlamalarda bulundu. Pruitt, “Adalet Bakanlığı kendi haber medyasını bastırmak isteyen otoriter rejimi rahatlatmak için daha iyisini yapamazdı.” şeklinde konuştu.

Uzun süredir temas halinde oldukları güvenilir kaynaklarının ulusal güvenliği ilgilendirmeyen konularda dahi kendileriyle konuşurken kaygı ve endişe duyduğunu ifade eden Pruitt, “Size şunu söyleyebilirim ki haber elde etmedeki bu caydırıcı etki sadece AP ile sınırlı değil. Diğer kuruluşlardan gazeteciler de bana resmi ve özel kaynakların artık kendileriyle konuşmaktan korktuğunu söyledi.” dedi.

PRUITT'IN 5 TALEBİ VAR

Basın özgürlüğünün anayasanın temel esaslarından biri olduğuna işaret eden Pruitt, hükümetten 5 maddelik bir talepte bulundu. Pruitt’in talepleri şunlar:

Birinci talep Adalet Bakanlığı’nın basın haklarını tanıyarak kayıtlar hükümet tarafından elde edilmeden önce bize bildirim yapması ve haberdar olma şansı vermesi. Pruitt'e göre bildirim AP’ye mahkeme celbindeki birçok yanlışa dikkat çekme şansı verebilirdi: "Mevcut düzenlemeler altında önceden bildiri yapılması gerektiğine inanıyoruz. Eğer Bakanlık bunu farklı bir şekilde anlıyorsa, o halde düzenlemeler herhangi bir şüphe bırakmayacak şekilde kuvvetlendirilmeli."

İkincisi hukuki gözetim. Pruitt, kuvvetler ayrılığı ilkesinin adil bir şekilde uygulandığına emin olmaları gerektiğini belirtti: "AP'nin telefon kayıtları konusunda Adalet Bakanlığı kendi başına karar aldı. Önceden bildirim kaidesi diğer idari yapıların kontrolü olmadan atlandı. İdari emir ile anayasal hakkı tanımamak hükümetin çalışma şekli değil."

Üçüncüsü Adalet Bakanlığı yönetmeliğinin 21 yüz yıla göre güncellenmesi. Yönetmeliklerin internet çağından önce oluşturulduğunu hatırlatan Pruitt, "Bunu düzenleyenler e-mail veya cep telefonu mesajını öngöremezlerdi. Yönetmelikler, bilgiyi ifşa etmede gazetecilere sağlanan korumaların her çeşit iletişimi kapsadığını temin etmeli." ifadelerini kullandı.

Dördüncü talep muhabirleri tek yönlü ve gizli hükümet faaliyetlerinden koruyacak federal koruma kanunlarının çıkarılması.

Pruitt'in saydığı beşinci talep ise "Bakanlığın Adalet Bakanı Eric Holder’ın usulen dediği gibi; 'Adalet Bakanlığı hiçbir muhabiri işini yapmasından dolayı dava etmeyecektir.' bilinciyle kurumsallaşması." Pruitt, "Bakanlık gazetecileri görevlerini yapmalarından dolayı suçlamamalı ya da suçlamakla tehdit etmemeli. Fox TV muhabiri James Rosen’a yapıldığı gibi 'Casusluk Kanunu' altında işbirlikçi olarak çağırmamalı. Bu sadece mevcut yönetim ile sınır değil, kurulacak yönetmeliğin bir parçası olmalı." şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER