ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2014 Çarşamba 22:44

Angela Merkel'den yeni yıl mesajı


Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni yıl vesilesiyle yayınladığı mesajında Almanya'nın Avrupa ile olan bağının ve Avrupa'nın birliğinin öneminin üzerinde durdu.

Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Başbakan Merkel, 25 Mayıs tarihinde yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinin 1. Dünya Savaşı'ndan 100 yıl, 2. Dünya Savaşı'ndan 75 ve Berlin Duvarı'nın yıkılmasından 25 yıl sonraya denk geldiğini belirtti. Avrupa'nın milyonlarca insan için barışın ocağı haline geldiğini vurgulayan Merkel, çok az kişinin aklından geçen bu ortamın çokların gayretiyle gerçekleştirildiğinin altını çizdi. Merkel ayrıca Almanya'nın ilerleme kaydetmesinin Avrupa'nın ilerleme kaydetmesine bağlı olduğunu vurguladı.

Merkel, vatandaşları 2014 yılında toplumsal sorumluluk üstlenmeye, dayanışmaya ve emek vermeye hazır olmaya çağırdı. Başbakan konuşmasında ayrıca geçen yıl meydana gelen sel felaketlerine sıkça değinerek, vatandaşları yardımseverlik gösterdiklerinden dolayı övdü. Merkel konuşmasında hükümet olarak “toplumun en önemli unsuru” diye nitelendirdiği aileleri desteklemek istediklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER