ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 19:43

"Anayasa sürecinde sulandırma söz konusu"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni Anayasa çalışmalarında süre sınırlaması istemeyen muhalefeti işi sulandırmakla suçladı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in bunu ne kadar sürdürebileceğini bilmediğini ifade eden Erdoğan, “Görüyoruz ki bir sulandırma söz konusu. Onun için de meclis başkanımızın burada yapacağı açıklama şu anda beklentimizdir.” dedi.

Brookings Enstitüsü’ndeki konuşmasının ardından soruları cevaplayan Erdoğan, yeni anayasa için çalışmaların 1,5 yıldır sürdüğünü hatırlattı. “Son seçimde bütün siyasi partilerin halkımıza sözüydü.” diyen Erdoğan, meclis aritmetiğinden bağımsız olarak komisyonda her partiden 3 üye görevlendirdiğini belirtti. Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: “Bizim derdimiz bağcıyla uğraşmak değil, üzümü yemek. Yeter ki yeni anayasayı hazırlayalım ve askeri dönemin hazırlamış olduğu bir darbe anayasasından ülkemizi kurtarmak suretiyle bir sivil anayasaya kavuşturalım. Fakat şu ana kadar ne yazık ki muhalefet partilerinin olumlu yaklaşımlarını göremiyoruz.”

MUTABIK KALINAN MADDE SAYISI 40

Tüm partilerin yeni anayasa için 100’den fazla öneri verdiğini ifade eden Erdoğan, “Fakat şu ana kadar mutabık kalınan madde sayısı 40. Yani cumhuriyet tarihi itibariyle 90 yıllık bir geçmişe sahip bir ülkede birçok anayasalar yapmış, sürekli olarak değişiklikler uygulamış. En son 26 maddelik bir anayasa paketini tüm muhalefete rağmen bizler meclisten referandum kaydıyla geçirdik ve referanduma gittik. Halkımızı yüzde 58’lik destek verdi.” diye devam etti.

Şu anda bir referanduma gitme imkanının görünmediğini i belirten Erdoğan, bu konudaki olumlu yaklaşımı devam ettireceklerini dile getirdi. Başbakan Erdoğan, “Ama meclis başkanımız bunu nereye kadar sürdürür veya sürdürebilir bilemiyorum. Fakat edindiğim izlenim, meclisin kapanışıyla birlikte bu süreç de bitecektir.” dedi.

Ana muhalefet partisinin bu çalışmalara süre sınırlaması konulmasını istemediğini hatırlatan Erdoğan, “Böyle gayri ciddilik olur mu? Siz anayasa yapacaksınız. Süre sınırsız olacak. Eğer ciddiyseniz bunun takvimi belirlenir. Bunu biz bir yılda bitireceğiz veya 1,5 yılda bitireceğiz, dersiniz. Sınırsız derseniz o zaman bu sulandırma olur.” dedi. Erdoğan, bu konuda ciddi ve kararlı olunması gerektiğini dile getirdi. Erdoğan, Bu parlamento bunu rahatlıkla bitirebilecek altyapıya sahiptir. Üniversitelerimi bu işe hazırdır. Görüyoruz ki bir sulandırma söz konusu. Onun için de meclis başkanımızın burada yapacağı açıklama şu anda beklentimizdir.” ifadelerini kullandı.

“ORTA NOKTADA BAŞKANLIK SİSTEMİ TEZİ ÇIKARILABİLİR”

Başbakan Erdoğan, başkanlık sistemiyle ilgili soruya ise şu cevabı verdi: “Gerek rahmetli Özal’ın gerek Sayın Demirel’in de sürekli gündeminde olan, konuşulan bir konuydu. Bizim dönemde de zaman zaman medya mensubu arkadaşlarımızın soruları üzerine bunun üzerinde durulmasının faydalı olacağını, başkanlık sisteminden yana olduğumu söylemişimdir. Şu anda da söylüyorum. Bunun için illa da Amerika’daki başkanlık sistemi olacak diye bir şey yok. 100’ü aşkın ülkede başkanlık sisteminin uygulamaları var. Bütün bunları inceleyip, bunlardan şöyle orta noktada bir başkanlık sistemi tezi çıkarılabilir. Ondan sonra da referanduma gidecekse gider, parlamentoya sunulacaksa sunulur. Bizim olmazsa olmazımız değildir. Parlamento veya millet isterse bu sisteme geçilir. Mevcut sistemimizin bizi getirdiği nokta ortadadır. Demek ki bu işin de reforme edilmesi gerekir, diye düşünüyorum." CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER