ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 19:04

Anayasa, ırkçı partinin talebine geçit vermedi


Federal Anayasa Mahkemesi ırkçı eğilimli ‘Almanya Milliyetçi Demokratik Partisi’nin (NPD) anayasaya bağlılığının denetlenmesi için yaptığı başvuruyu reddetti. Mahkeme redde ilişkin kararında bu tür bir denetimi yapmanın mevzuatta yeri olmadığına işaret etti.

Aşırı sağcı ve ırkçı eğilimleriyle bilinen NPD, Karlsruhe’de bulunan Federal Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuş ve Alman Anayasası’na bağlılığının denetlenmesini talep etmişti. Hakimler bununla da kalmayarak, parti hakkında gündemde bulunan kapatma başvurusu tartışmalarının “ayrımcı” olduğu yönündeki iddiayı da dikkate almadı.

Karar metninde, NPD’nin, “Kapatma başvurusu hakkında yapılan tartışmalar, partinin ‘fiilen’ yasaklı olduğu anlamına geliyor” yönündeki iddiası kabul edilmedi. Bu kapsamda yine aynı karar metninde, devletin ilgili organlarının bir partinin kapatılması ya da faaliyetini sürdürmesi hakkında, eldeki verileri tartışmasının önünde herhangi bir engel bulunmadığı ifade edildi.

IRKÇI PARTİNİN TÜM İTİRAZLARI REDDEDİLDİ

Hakimler ayrıca partilerin kendileri hakkında gündeme gelen anayasaya uygun olup olmadıkları yönündeki tartışmaları da kabullenmek zorunda olduğuna işaret etti. Bu ise karar metnine, “Partiler bu tür tartışmalara karşı düşünce özgürlüğü çerçevesinde mücadele etmek zorundadır.” şeklinde yansıdı.

NPD, HÜKÜMETİ VE MECLİSİ SUÇLADI

Federal Anayasa Mahkemesi ayrıca Federal Meclis, Federal Eyalet Temsilcileri Meclisi ve Federal Hükümet’in partiler hukukuna göre NPD’nin haklarını zedelediğini iddia eden ırkçı partinin yardım başvurusunu da reddetti.

Bilindiği üzere Federal Eyalet Temsilcileri Meclisi geçtiğimiz yılın sonunda NPD’nin kapatılması için başvuruda bulunulması yönünde bir tasarıyı kabul etmişti. NPD hakkındaki kapatma başvurusunun önümüzdeki birkaç ay içinde yapılması bekleniyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER