ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 19:03

Anastasiadis: "Türkiye ile yeni bir ilişkiye hazırız"


 Rumların yeni Başkanı Nikos Anastasiadis bugün resmen görevine başladı. Rum meclisinde gerçekleştirilen yemin töreninin ardından görevine başlayan Rum lider, Türkiye ile yeni bir ilişkiye hazır olduklarını söyledi. Anastasiadis, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğini desteklediklerini belirterek, "Türkiye'nin tehdit politikalarını terk etmesi durumunda biz Türkiye ile yeni dönemde yeni bir ilişkiye hazırız." dedi.

Anastasiadis, Rum meclisinde düzenlenen törenle yemin ederek göreve başladı. Anastasiadis, mecliste yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs vatandaşlarına hizmet edeceğini taahhüt ettiğini kaydetti. Kıbrıs'taki büyük sorumluluğu devraldığını ifade eden Rum lider, Kıbrıs sorununun Doruk Antlaşmaları ve Birleşmiş Milletler'in aldığı kararlar temelinde çözülmesi gerektiğini savundu.

Mecliste Kıbrıslı Türklere de seslenen Anastasiadis, onların haklarını da güvence altına alarak Kıbrıs sorununu en kısa sürede çözülmesini amaçladığını aktardı. "Adada işgal güçlerinin olmadığı bir barış hedefliyoruz." diyen Rum lider, her ne kadar Türkiye ile yeni bir ilişkiye hazır olduklarını söylese de diğer yandan da Türkiye'nin adadaki varlığını istemediklerini açıkça ifade etti.

"AB'DEN ÖZEL BİR MUAMELE DEĞİL ADİL BİR MUAMELE İSTİYORUZ"

Konuşmasında Güney Kıbrıs'ın AB ile olan ilişkilerine değinen Anastasiadis, AB'den özel bir muamele değil adil bir muamele istediklerini söyledi. Kıbrıs Rum Kesimi'nde aksayan sosyal yardımlar için de konuşan Rum lider, bu aksaklıkların giderilmesi için yakın zamanda somut adımların atılacağını ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER