ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ağustos 2013 Cumartesi 12:34

"Anastasiadis, önemli mesajlar verecek"


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in BM Genel Kurul toplantıları sırasında Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına bakış açısıyla ilgili uluslararası camiaya ve Türkiye’ye “çok önemli mesajlar vermeyi planladığı” haber verildi.

Rum Politis gazetesi, Anastasiadis’in mesajlarını, gerek BM Genel Kurulu kürsüsünden gerekse Kıbrıs sorununda geleneksel rolü olan temsilciler ve devlet başkanları ile ABD’de yapması beklenen temaslar çerçevesinde vereceğini yazdı.

Gazete, Anastasiadis’in muhtemelen Maraş ve doğalgaz gibi güven oluşturucu önlemlerle ilgili önerileriyle Kıbrıs sorununa ilişkin niyetleriyle ilgili sinyaller de vereceğini aktardı.

Anastasiadis’in bu kapsamda gerçekleştireceği temasları, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlama döneminin birkaç gün öncesine denk geliyor. Anastasiadis’in programının henüz şekillendirilmediği ancak ABD’deki Amerikan-Yahudi Lobisi yetkilileriyle görüşeceğine kesin gözüyle bakıldığı belirtiliyor.

DOWNER GİTTİ, EYLÜLDE GERİ GELECEK

Haberde, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın dün Ada’dan ayrıldığı ve artık Eylül ayından önce dönmesinin beklenmediği belirtildi. Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasından önce BM merkezine gidecek olan Downer’ın Genel Kurul toplantısının hemen öncesinde Kıbrıs’tan geçmesinin beklendiği kaydedildi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER