ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Aralık 2014 Çarşamba 11:59

Anarşistler Atina'yı ateşe verdi

Anarşistler Atinayı ateşe verdi

Yunanistan’ın başkenti Atina’da, tutuklu bulunduğu cezaevinde yüksek eğitim hakkı için açlık grevi yapan Romanos’a destek amacıyla düzenlenen gösterilerde olay çıktı.


Atina şehir merkezinde polis ile çatışan anarşist gruplar, kentte bulunan otobüs ve araçları yaktı.

Atina’da dün, 'Ateş Odakları' adlı terör örgütü üyesi olduğu iddia edilen ve 16 yıl hapis cezasına çarptırılan Nikos Romanos'a (21) destek olmak için protesto gösterileri düzenlendi. Göstericiler, üniversiteyi kazanan, kendisine okula gitmesi için muntazam izin verilmesini isteyen ve 22 gündür açlık grevinde olan Romanos’a destek olmak için protestolar düzenledi.

Kent merkezindeki Monastiraki Meydanı'nda toplanan ve kendilerini "hükümet karşıtı anarşistler" olarak tanımlayan yaklaşık 5 bin kişi, Eksarhia semtine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında çevrede yoğun güvenlik önlemleri alan çevik kuvvet ekipleri, kendilerine taş ve molotofkokteyli atan göstericilere göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale etmesi üzerine arbede çıktı.

Eksarhia sokaklarında polisle göstericiler arasında çıkan çatışmanın ardından 1 kişi gözaltına alınırken, 4 otomobil, 1 otobüs ve çok sayıda çöp bidonları ateşe verildi, banka şubesinde de hasar meydana geldi.

Bu arada, Yunan medyasına yansıyan haberlerde hükümetin Romanos’a eğitim olanağı sağlanması için yasal düzenleme yapmaya hazırlandığı belirtildi. Banka soygunculuğundan 15 yıl hapis cezasına mahkum edilen 20 yaşındaki Nikos Romanos, yüksek eğitim sınavlarını kazanmasının ardından kendisine eğitim hakkı verilmesi için 10 Kasım'da açlık grevine başlamıştı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER