ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 07:51

Anadolu Kültür Festivali Türkiye'yi ABD'ye taşıyor

Anadolu Kültür Festivali Türkiyeyi ABDye taşıyor


ABD'de dördüncüsü düzenlenen ‘Anadolu Kültür ve Yemek Festivali’, Türkiye'yi California eyaletinin Los Angeles şehrine taşıdı.

İstanbul, Konya, Mardin, Van, İzmir, Gaziantep, Adıyaman ve Kilis'in önemli turistik sembollerinin inşa edildiği Los Angles şehrinin Orange County (Vilayet) fuar alanında İznik Çinileri, Kapadokya, Ankara Belediyesi, Erzurum Ticaret Borsası, Eskişehir ve Siirt’e ait standlar da bulunuyor. İsmail Fakirullah Hazretleri ve Hz. Meyrem türbeleri, Eskişehir odun pazarı evleri, Erzurum’un Çifte Minareli medresesi, Trabzon Sümele Manastırı, Ankara Hacıbayram Cami, Ankara Kalesi'ni gören ziyaretçiler Anadolu kültürünü sadece folklorik değil, tarihi ve manevi yönden de öğrenme imkanına sahip.

Yemek standlarının yoğun ilgi gördüğü festivalde, Maraş dondurması, Mersin tantunisi, Hatay künefesi ve döner sunulan yerel lezzetlerden sadece bir kaç tanesi. Kahraman Maraş’tan gelen dondurma ustası Yaşar Kurt külahta hazırladığı dondurmayı vermeden önce yaptığı şov ile gün boyu Amerikalıların ilgisini çekti. Ziyaretçiler fuarın ortasına kurulan kahvede çay içip Ermeni asıllı Agop Usta'nın simitlerinden yiyebiliyor, Van kedisi, dünyanın yaşayan en uzun boylu adamı Sultan Kösen, Osmanlı padişahı kıyafeti giymiş Amerikalı mankenlerle fotoğraf çektirmek için sıraya giriyorlar. Mehter takımı Topkapı Sarayı önünde konser verirken, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu yörelerine ait ekipler halk oyunlarını sergiliyorlar.

Festivale ilk gününden sadece California halkı değil, çevre şehir ve vilayetten gelen öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi. Türk mutfağından yemekler yiyen, ‘Kidsland’ çocuk parkında eğlenen öğrenciler, Anadolu’da kurulan 14 uygarlık hakkında bilgi toplayarak ödevlerini hazırladılar. Anadolu mutfağına ait yemeklerin nasıl yapıldığının anlatıldığı sınıfta gün boyu öğrenci eksik olmadı.

AMERİKALILAR FUAR ALANINA ‘MEDENİYETLER YOLU’NDAN GEÇEREK ULAŞIYOR

55 dönümlük arazi üzerine adeta yeniden inşaa edilen Türkiye’yi görmek için gelenler alana festivalin girişinde kurulan ve Lidya, Hitit, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve son olarak Türkiye Cumhuriyeti'ni simgeleyen maket kapıların yerleştirildiği ‘Uygarlık Yolu’dan geçerek ulaşıyor. Kapıların yanında bulunan bilgi panolarını okuyan ziyaretçiler, Truva Atı’nın bire bir kopyasını gördükten sonra her kapının girişinde bulunan ve dönemin kıyafetleri giyinmiş Hollywood aktör ve aktristleri tarafından karşılanıyor.

Dolmabahçe Kapısı ile girilen İstanbul standında üç boyutlu Kız Kulesi, İstanbul Boğazı, Sultanahmet Cami, Haydar Paşa Tren Garı'yla karşılaşan meraklılar, Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan şehirde gezintiye çıkmış gibi oluyor, Topkapı Sarayı maketinin yer aldığı alanda sokakta gezen padişah, şehzade ve yeniçeriler sayesinde Türk tarihini öğreniyor. Topkapı Sarayı alanında gün boyu okunan Kuran tilavetini dinleyen ziyaretçiler arasında yer alan müslümanlar ayrıca her namaz vaktinde okunan ezanla da hasret giderme imkanına sahip.

Pasifika Enstitüsü tarafından organize edilen ve 30 konteynerlik malzemeyle inşa edilen festivale sabah erken saatte gelip akşam geç vakte kadar kalan ziyaretçiler dikkat çekti. Enstitü başkanı İbrahim Barlas bu yılki sloganı “Türkiye’yi Keşif” (Discovering Türkiye) olan festivali 60 binin üzerinde kişinin ziyaret etmesini beklediklerini söyledi. Özel açılışı Cumartesi yapılacak festivali çok sayıda Amerikalı devlet adamı ve toplumun önde gelen isimlerinin ziyaret etmesi bekleniyor. Pazar günü akşama kadar devam edecek olan festivale Türki-Amerikalıların yanı sıra, Amerikalı, Ermeni, Süryani asıllı ziyaretçiler de ilgi gösteriyor. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER