ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Haziran 2013 Cumartesi 20:28

Amerikan savunma bakanı, Asya'daki müttefikleriyle bir araya geldi


ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel Asya-Pasifik güvenlik toplantısına katılmak üzere Singapur’a geldi.

Hagel, Japon Savunma Bakanı Itsunori Onodera ve Avustralya Savunma Bakanı Stephen Smith ile birlikte üçlü toplantı gerçekleştirdi. Görüşmenin odak noktası ABD’nin bölgedeki stratejik ilişkileri oldu.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan gerginlikten sonra ABD, Kuzey Kore'yi 'kışkırtıcı' davranmakla suçlamıştı. ABD ve Japonya, Kuzey Kore’nin füze tehdidine karşı balistik füze savunma sistemi kurmak istiyor. Füze sistemi sayesinde, Japonya ile ABD'nin bölgedeki öncü birliklerinin ve bir bütün olarak ABD anakarasının Kuzey Kore'nin elindeki balistik füzelere karşı savunma yeteneğini artıracağı bildiriliyor.

ÇİN HEYETİ İLE GAYRİ RESMİ GÖRÜŞMELER.

Singapur’daki toplantıda Amerikan heyetinin siber saldırı iddiaları hakkında Çinli yetkililer ile gayri resmi bir görüşme yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz ay Pentagon tarafından yayımlanan yıllık raporda, resmi olarak ilk defa "ABD'ye yönelik siber saldırıların, Çin hükümeti ve ordusu tarafından yönetildiği" ileri sürülmüştü.

Siber casusluk faaliyetlerine ilişkin, siber güvenlik alanında faaliyet gösteren Mandiant şirketince Şubat ayında hazırlanan bir raporda, Çin ordusuna bağlı gizli bir askeri birliğin, ABD şirketlerine yönelik yıllarca süren siber saldırılarla bağlantısına ait çok sayıda ayrıntılı bilgi yer aldı.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Pentagon'un raporunda yer alan iddiaları "temelsiz suçlamalar" olarak nitelendirmişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER