ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Mart 2013 Çarşamba 08:43

Amerikalı Türklerden tebrik mesajı


ABD'nin başkenti Washington'da faaliyet gösteren Türki Amerikan Birliği (TAA), Türkiye ve İsrail hükümetinin karşılıklı ilişkilerin tekrar normalleşmesi kararı alması üzerine iki ülkeyi tebrik eden bir mesaj yayınladı.

TAA Genel Başkanı Faruk Taban ile birliğe bağlı 6 federasyon başkanının imzasını taşıyan mesajda, Mavi Marmara hadisesi sonrası büyük zarar gören diplomatik bağların tamiri yönünde alınan karardan dolayı Türkiye ve İsrail hükümeti tebrik edildi. Alınan uzlaşı kararı ile Ortadoğu’da uzun süredir devam eden anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulması adına Türkiye ve İsrail’in bundan böyle daha iyi bir konumda olduğunun altı çizildi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın arabulucu gayretlerinin de tebrik edildiği mesajda, “Dostlukların sürdürülmesinde sivil toplumlar vazgeçilmez rol oynamaktadır. O nedenle Türk ve Türki Amerikalılar olarak bizler, Türk ve İsrail sivil toplumları arasındaki bağların güçlendirilmesini teşvik etmekteyiz. Her iki ülkenin ABD ile mükemmel ilişkileri de bu noktada değer taşımaktadır. Köklerini müşterek tarihimizden alan kadim dostluğumuzun daha da ilerletilmesi adına sivil toplumdaki muhataplarımızla en yakın gelecekte çalışmayı arzu etmekteyiz.” ifadeleri kullanıldı.

ABD genelinde 6 federasyon ile 200'den fazla derneği bünyesinde barındıran Türk Amerikan Birliği, ABD'deki en büyük Türk sivil toplum kuruluşu konumunda bulunuyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER