ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Mayıs 2013 Cuma 00:24

Amerikalı aktör Danny Glover, Güney Afrika’da polislerin grevine destek verdi


Amerikalı ünlü aktör Danny Glover, Güney Afrika'nın Johannesburg şehrinde grev yapan polislere sürpriz yaptı. Glover’ın meydanda görünmesi ile greve katılan kalabalık arasında büyük bir çoşku yaşandı.

Güney Afrika Ulusal Metal İşçileri Sendikası’nın (NUMSA) davetlisi olarak Johannesburg’ta bulunan Glover’e, Amerika Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası Başkanı Bob King de eşlik etti.

NUMSA yöneticileri, King ve Glover, medya konferansında sonra yürüyerek yakında bulunan polislerin grev yaptığı meydana gelip destek verdi. Sahneye çıkan Glover, meydanı dolduran polislere hitaben, “Bugün Mississippi işçilerini temsilen buradayım. Eyleminizi sonuna kadar destekliyorum. Dünyanın bütün işçileri birbirimizi destekliyoruz. Beraber ayakta durmalıyız. Amandla.” dedi.

Glover’in Johannesburg sokaklarından yürüyüşüne medyanın da ilgisi büyük oldu. Glover ve King daha sonra sendika yetkilileri ile tekrar NUMSA merkezine yürüdü.

GLOVER “AFRİKA’DA OSMANLI” BELGESELİ İÇİN İSTANBUL’A UÇUYOR

Glover, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada haftaya İstanbul'a geleceğini belirterek şunları söyledi: “Güney Afrika ile 40 yıllık çok sıcak ilişkilerim var. Irkçılık öncesi ve sonra demokratik Güney Afrika ile bağlarım var. Buraya Mississiphi’de Nissan çalışanlarına destek için geldim. Haftaya Türkiye’ye İstanbul’a uçacağım. ‘Afrika’da Osmanlı İmparatorluğu’ belgeseli görüşmeleri için” dedi.

Glover, dün de Devlet BaşkanıJacop Zuma ile görüşmüştü.

Polis ve Cezaevleri Sivil Haklar Sendikası (POPCRU) Güney Afrika'nın önemli şehirlerinden biri olan Durban’da da bir yürüyüş organize etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER