ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 11:55

Amerikalı adli bilişim uzmanından ses kaydı raporu


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kaydını inceleyen Amerikalı Bilgi Güvenliği ve Adli Bilişim Uzmanı Joshua Marpet, detaylı bir rapor yayınladı. Analiz sürecinde Türkçe bilen kişilere de danışan Marpet, kayıtlarda kanıtlanabilir herhangi bir montajlama olgusu olmadığını belirtti.

Marter, raporda konuşmanın büyük çoğunluğunun benzer seviyede bir gürültü tabanı içinde sürdüğünü belirtili. Ses kaydının tümünde ‘spike’ adı verilen ani ses doruklarını gözlediğini ifade eden Marpet, son birkaç dakikada (9:15 sonrası) ise tamamen farklı bir gürültü tabanı gözlemlediğini ifade etti. Marpet, son birkaç dakikada artan gürültü tabanının telefon konuşmasında yer almayan konuşmaların eklenmesi veya farklı tip dinlemeler sebebiyle olabileceğine dikkat çekti.

Bu gibi durumlarda tonlama, nüans, ses tonu cümledeki anlamın doğal olması gibi detaylara bakılması gerektiğini belirten Marpet, böyle bir durum olup olmadığını anlamak adına Türkçe bilen birine danıştı. Türkçe bilen kişi son birkaç dakikaya tonlama, nüans, ses tonu ve cümlenin anlamı gibi açılardan baktı ve herhangi bir olağan dışılık görmediğini söyledi.

Marpet analizlerinin sonucunda, “Son birkaç dakikadaki ses bozukluğu dışında birkaç telefon konuşmasının birleştiği, herhangi bir kesinti, ekleme, montaj veya herhangi bir kurcalamanın olmadığı bir kayda benziyor.” tespitini yaptı. Kayıtların orijinallerine erişmeden kesin olarak montajlanmadığını söyleyemeyeceği gibi şu durumda montajlandığını da hiçbir şekilde kanıtlanamadığına dikkat çekti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER