ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 01:47

Amerika'dan İran'a açık tehdit

Amerikadan İrana açık tehdit

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İran'a askeri müdahale tehdidinde bulundu.


ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin, İsrail devletini yıkma çabalarına karşı siper olmayı sürdüreceğini söyledi.

ABD'deki İsrail yanlısı en güçlü lobi kuruluşu olan ABD-İsrail Kamu Bilgilendirme Komitesi'nin yıllık konferansında konuşan Biden, İsrail'in meşruiyetini ortadan kaldırma girişimlerinin, İsrail'in güvenliği ile ilgili olarak şimdiye kadar şahit olduğu ''en tehlikeli ve zararlı'' değişimi yansıttığını vurguladı.

Biden, ''Obama yönetimi, İsrail devletini yıkma çabalarına karşı siper olmayı sürdürecektir. Bu bir tartışma konusu değildir. Bunu bizim önümüze getirmesinler. Bu müzakere edilebilir bir konu değil'' diye konuştu.

ABD ve İsrail'in, İran'ın nükleer silahlara sahip olmasının engellenmesi konusunda ortak çıkarlara sahip olduğunu savunan Biden, ülkesinin hala diplomatik çözümü tercih etmesine karşın bu fırsatlara açılan pencerenin giderek kapandığı uyarısında bulundu.

''Obama yönetiminin tüm seçeneklerin başarısız kalması durumunda askeri müdahalede bulunmak konusunda verdiği sözden geri dönmeyeceğini'' vurgulayan Biden, ''Başkan Barack Obama blöf yapmıyor'' dedi.

Buna karşılık ABD ve İsrail'in haddinden fazla aceleci davranması durumunda uluslararası toplumun desteğini kaybetme riski bulunduğu uyarısında bulunan Biden, şunları kaydetti:

''Bizim gücümüz dahilinde her şeyi yaptığımızı, çatışmayı önlemek için makul surette beklenenleri yerine getirdiğimizi bilmek tüm dünya için büyük önem taşıyor. Bu önemli, çünkü Tanrı göstermesin harekete geçmemiz gerekir, dünyanın geri kalanının bizimle birlikte olması önemli.''
    
VİDEO BAĞLANTISIYLA KATILDI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da video bağlantısı aracılığıyla katıldığı konferansta yaptığı konuşmada, İran'a askeri müdahalede bulunmak konusunda tereddüt gösterilmesine karşı çıktı.

Netanyahu, ''En derin içtenlikle ve beynimin tüm açıklığıyla sözlerin tek başına İran'ı durdurmayacağını söylüyorum. Yaptırımlar tek başına İran'ı durdurmayacak'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER