ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 11:45

Amerika'daki Alevilerden 'üçüncü köprüye isim' talebi

Amerikadaki Alevilerden üçüncü köprüye isim talebi


New York Türk toplumunun önde gelen isimleri, işadamı Ali Rıza Doğan tarafından verilen iftar yemeği için bir araya geldi. Doğan'ın sahibi olduğu Ali Baba Turkish Cuisine'de gerçekleştirilen programda Türkiye'ye sağduyu ve dostluk mesajları gönderildi.

Akşam ezanı ile başlayan programda Ali Rıza Doğan, geceye katılan herkese teşekkür etti. Konuşmasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den İstanbul'a yapılacak olan üçüncü köprünün isminin değiştirilmesini isteyen Doğan şunları söyledi: “Kendisine çok özel sevgi ve saygı beslediğim Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’den bir ricam var. Lütfen, İstanbul’da yapılacak olan üçüncü köprünün adı ‘Mevlana’ ya da ‘Yunus Emre’ olsun. New York çevresinde bulunan Aleviler adına bu dileğin dikkate alınmasını önemle rica ediyorum. Biliyorum ki, köprüye bu tip birleştici bir isim konulması Türkiye’de olduğu kadar, ABD’ de yaşayan tüm Alevi canların da dileğidir." Doğan, cemevlerinin ibadethane olarak tanınması konusunda da Cumhurbaşkanı'ndan destek istedi.

Geceye İzmir’den katılan Alevi dedesi Hüseyin Orhan ise Türkiye'den binlerce kilometre uzakta Türk toplumunu bir arada görmekten büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Hz Muhammed'in (s.a.s) “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş sayılmazsınız” hadisini hatırlatan Orhan, “İmanın kemale ermesi, birbirini sevmekten geçer. Niçin Alevi-Sünni dostluğunu anlatmak için hâlâ 500 yıl öncesinden örnekler veriyoruz? Devir Bektaşi’nin dediği gibi ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım” deyip kenetlenme devridir. Allah’ım gönüllerimizi öylesine genişlet ki, arada nifaka ayrımcılığa yer kalmasın”. diye dua etti.

Ramazan ayının dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberlik gibi önemli kavramları hatırlattığını vurgulayan Başkonsolos Yardımcısı Ayten Eler ise Somali’nin başkenti Mogadişu’daki Türk Büyükelçiliği’ne yapılan bombalı saldırıyı kınadı.

Geceye Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolos Yardımcısı Ayten Eler'in yanı sıra, Türk Kültür Merkezi'ni (TCC) temsilen Fehmi Yıldırım ve Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu'nu (TADF) temsilen Ali Çınar da katıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER