ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 13:49

Altın Şafak üyelerine parti binası önünde infaz


Yunanistan'daki ırkçı Altın Şafak Partisi üyesi iki kişi, dün gece parti binası önünde düzenlenen silahlı saldırı sonucu öldü. Hareket halindeki bir araçtan açılan ateşle öldürülen kişilerin 20'li yaşlarda olduğu belirtildi. Saldırıda bir kişi de ağır yaralandı.

Altın Şafak'a yönelik geniş çaplı operasyonlar başlatan hükümetin sözcüsü Simos Kedikoğlu, saldırıyı kınadı ve katillerin yakalanması için her şeyin yapılacağı sözünü verdi. Saldırıyı üstlenen olmasa da polis anarşist grupların üzerinde duruyor.

Altın Şafak'tan yapılan açıklamada ise saldırıya 'Başbakan Samaras'ın Yunan karşıtı tutumunun sebep olduğu' öne sürüldü. Hükümet daha önce 'Neonazi çetesi' olarak nitelendirdiği partinin kökünü kazıyacaklarını ilan etmişti.

Yunan gazeteleri, bugün cinayeti manşetten duyurdu. Halk ise karşıt gruplar arasında bir kan davasının başlamasının herkese zarar vereceği uyarısını yaptı. Yunanistan'da Eylül ayında faşizm karşıtı bir müzisyenin öldürülmesinin ardından Altın Şafak'a karşı büyük bir gözaltı operasyonu başlatılmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER