ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 13:07

Almanya’ya gelen sığınmacı sayısı arttı


Almanya'ya sığınma talebinde bulunan mültecilerin sayısı artıyor. Federal Göç ve Mülteci Dairesi'nin verdiği bilgilere göre 2013 yılının ilk altı ayında önceki yılın aynı dönemine kıyasla iltica başvurusunda bulunanların sayısı yüzde 86,5 oranında arttı.

Geçen senenin ilk yarısında 19 bin 950 kişi Almanya'ya iltica talebinde bulunurken bu sayı bu sene 43 bin 16‘ya çıktı. Mültecilerin geldiği ülkelerin başında 10 bin kişi ile Rusya birinci, 4 bin 517 kişi ile Suriye ikinci ve 3 bin 448 kişi ile Afganistan üçüncü sırada geliyor. Ancak gelen mültecilerin çok az bir kısmı siyasi sığınmacı olarak kabul görüyor. Geçen haziran ayında siyasi sığınma talebinde bulunan 5 bin 667 kişiden 2 bin 399'u kabul edilmedi. 843 kişi Cenevre Mülteci Konvansiyonu'na göre kabul edilirken, 35 kişi de anayasasının iltica hakkına göre kabul gördü.

Bu arada ekonomik krizle boğuşan Avrupa Birliği ülkelerinden de Almanya'ya gelenlerin sayısında artış kaydedildi. 2011 yılına göre 2012 yılında İspanya'dan gelenlerin sayısı bir önceki yıla göre 9 bin arttı. Yine Yunanistan‘dan gelenlerin sayısı bir önceki yıla kıyasla 10 bin, Portekiz'den gelenlerin sayısı ise 4 bin arttı. İtalya'dan gelenlerin sayısı da bir önceki yıla oranla yüzde 40 (12 bin kişi) arttı.

Öte yandan bürokrasi tarafından hazırlanan ancak açıklanmayan bir raporda 2012 yılından bugüne toplam 176 bin Romen ve Bulgar vatandaşının Almanya'ya geldiği tespit edilerek bunun toplum huzuru için potansiyel bir tehlike oluşturduğunun kaydedildi. Bir Alman gazetesinin rapora atıfta bulunarak verdiği haberine göre bu insanların belli noktalarda yoğunlaşması, sabahın erken saatlerinde toplanması, çocuklarının okullarda durumunun kötü olması gibi problemler yaşanıyor.

Diğer taraftan Libya’da işçi olarak çalıştıkları sırada meydana gelen olaylardan dolayı İtalya’ya sığınan ve iki yıl burada kaldıktan sonra kaynak yok denilerek geçici oturum ve 500’er Euro para ile Hamburg’a gönderilen Afrikalı mültecilerin akıbeti belli değil. Şu anda St. Pauli semtindeki bir kiliseye sığınan mülteciler geçici oturumları bittiği için geri gönderilme korkusu yaşıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER